Je možné doplatit dobu, abych získal další celý rok doby pojištění?

Otázka:

K 30.9.2020 kdy mně vzniká nárok na důchod mám odpracováno 42 let a 290 dnů. Je možné chybějící dobu nějak doplatit, abych měl počet odpracovaných let pro výpočet důchodu 43 let? Pokud ano, o jakou částku se asi může jednat – mám příjem 30 tis. hrubého. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je možné doplatit dobu, abych získal další celý rok doby pojištění?

Pomocí dobrovolného důchodového pojištění musíte vždy doplácet konkrétní vámi zvolené období. Není možné doplácet “imaginární” doby, aby byl získán další rok doby pojištění. Záleží tedy na tom, zda v minulosti máte nějaké období, které není zhodnoceno a je možné ho pomocí dobrovolného důchodového pojištění doplatit (jak období lze doplácet, vysvětluji v článku výše).

Po vzniku nároku na starobní důchod (tj. ve vašem případě za období od 30. 9. 2020) není možné dobrovolné důchodové pojištění doplatit – § 6 odst. 3 zákona č. 155/1995 Sb.

Otázka doplněna:

Za odpověď děkuji, ale prosím o doplnění: Pokud si nezažádám o důchod k 30.9.2020, ale o 70 dnů později, bude mi započteno 43 let, nebo zápočet let je vždy k datu dosažení důchodového věku. Stále pak budu pracovat. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ano, datum přiznání důchodu můžete posunout o 70 dní a tak díky další výdělečné činnosti získat další rok doby pojištění navíc. V těchto úvahách však musíte počítat s tím, že se kvůli zvýšení důchodu o nižší stokoruny vzdáte důchodů za 70 dní, tj. půjde o desítky tisíc korun.