Klient byl veden v evidenci uchazečů o zaměstnání na ÚP bez podpory. Může si doplatit dobu pojištění?

Otázka:

Dobrý den, pracuji jako sociální pracovník v ***. Aktuálně je u nás klient, který má přiznaný invalidní důchod (III. st.), důchod mu ale není vyplácen, protože nesplnil podmínku potřebné doby pojištění. V minulosti byl víckrát veden v evidenci uchazečů o zaměstnání na ÚP, ale nebyla mu nikdy poskytována podpora v nezaměstnanosti. Aktuálně má dobu pojištění 1 rok a 285 dnů. Mohl by si zpětně pojištění do doby 4 let doplatit aby po doplacení mu mohl být vyměřen a vyplácen invalidní důchod ? Děkuji.

(*** – odmazáno, jinak redakčně neupravováno)

Odpověď:

Klient byl veden v evidenci uchazečů o zaměstnání na ÚP bez podpory. Může si doplatit dobu pojištění?

Doplácet pojištění je možné v rozsahu popsaném v tomto článku. Dobu evidence na úřadu práce je možné doplácet zpětně bez omezení (po roce 1995), takže pokud váš klient má k dispozici dostatečnou dobu, kterou je možné doplatit, aby vznikl nárok na invalidní důchod, je to možné.

Nad rámec dotazu upozorňuji, že váš klient nemá přiznán invalidní důchod, ale pouze je uznán invalidním. Žádost o invalidní důchod mu byla zamítnuta, tj. invalidní důchod nebyl přiznán. Invalidní důchod bude přiznán až ode dne doplacení.