Má smysl doplatit dva roky nehodnoceného studia?

Otázka:

Dobrý den, tento týden jsem obdržela výpočet mého invalidního důchodu a jako přílohu OLDP. Tam se mimo jiné zjistila, že mi nebyly započítány dva roky studia na vysoké škole protože se to již nevešlo do doby šest let po dosažení plnoletosti. Chci se proto optat jestli by pro mě mělo nějaký smysl si za ty dva zmíněné roky doplatit sociální pojištění. Jestli bych touto cestou získala vyšší invalidní důchod. Dekuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Má smysl doplatit dva roky nehodnoceného studia?

Pomocí dobrovolného důchodového pojištění lze doplácet až dobu po 31. 12. 1995. Vzhledem k tomu, že se hodnotí prvních šest let studia, lze fakticky doplatit až dobu od 1. 1. 2002.

Obecně platí, že doplacení této chybějící doby bude mít pozitivní vliv na výpočet, protože získáte další dobu pojištění, možná i další dopočtenou dobu a další vyměřovací základy. Bez znalosti konkrétní situace však není možné toto uvést s jistotou, protože můžete mít důchod spočítaný ochranným výpočtem a této situaci by doplacení k ničemu pomoci nemuselo.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
velice děkuji za rychlou odpověď. V současné době je mi 37 let a ty nezapočtené roky jsou 2007 až 2009.
2010 až 2015 jsem pracovala a od roku 2016 jsem byla čtyři roky na mateřské a poté rodičovské dovolené. Od ledna 2020 jsem v evidenci úřadu práce.
Myslíte si, prosím, že v tomto mém konkrétním případě má ty dva roky smysl doplácet? Mockrát vám děkuji a přeji krásný den.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ochranný výpočet by se vás tedy netýkal, takže doplacení doby by jistě mělo pozitivní vliv na výpočet invalidního důchodu. Je otázkou jak výrazný s ohledem na doplácenou částku.