Mohu při sepisování žádosti o důchod požádat o doplacení dobrovolného pojištění za 2 měsíce, abych měla celý rok?

Otázka:

Dobrý den,budu podávat žádost o starobní důchod ke 30.11.2018 ale zjistila jsem, že pro výpočet výše důchodu budu mít 30.11. jen 318 dní a vím, že pro výpočet výše důchodu se počítají jen celé roky.Do 365 dní mi tedy bude chybět 47 dní. Což je škoda nechat. Kdybych šla do důchodu ke 31.12. tak stejně 47 dní nedodělám a na leden 2019 už odchod do důchodu nechci nechat, to se zase zhoršují podmínky pro nárok na důchod (např. 6 let plného inval.důch.který jsem pobírala se mi nyní pro nárok počítá 100% a od ledna to bude jen 80%, to se mi nevyplatí.) Takže moje otázka je; mohu při sepisování žádosti o důchod požádat o doplacení dobrovol.poj. za 2 měsíce, abych měla celý rok pro výpočet výše důchodu, nebo o doplacení dobr.pojištění musím požádat před podáním žádosti?Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu při sepisování žádosti o důchod požádat o doplacení dobrovolného pojištění za 2 měsíce, abych měla celý rok?

K žádné změně v hodnocení doby studia po 18. roce věku ve vztahu k výpočtu důchodu od 1. 1. 2019 nedochází. Mění se hodnocení některých náhradních dob pojištění ve vztahu k hodnocení doby pojištění pro vznik nároku na důchod. Tato změna nemá vliv na výpočet výše důchodu. Vše vysvětluji v článku o hodnocení dob pojištění.

Pomocí dobrovolného důchodového pojištění musíte vždy doplácet konkrétní vámi zvolené období. Není možné doplácet “imaginární” dva měsíce (ani jiné období), aby nebyl důchod krácený, příp. byl získán další rok doby pojištění. Po vzniku nároku na starobní důchod (tj. ve vašem případě za období od 30. 11. 2018) stejně není možné dobrovolné důchodové pojištění doplatit – § 6 odst. 3 zákona č. 155/1995 Sb.

Až bude znám výpočet roku 2019 a výpočet valorizace, vydáme jako každoročně článek se srovnávacími výpočty.

Otázka doplněna:

Ještě doplňuji dotaz, mně nejde o změnu hodnocení doby studia od roku 2019, ale jak jsem psala v dotazu,já bych měla od 2019 krácenou dobu 6 let kdy jsem pobírala PID pro nárok na důchod a také dobu na úřadu práce před rokem1995, kterou mám nyní počítanou pro nárok ze 100%.Omouvám se , asi jsem se špatně vyjádřila, mohla bych si případně doplatit dobrov.pojištění za ne imaginární dobu, ale třeba některé měsíce z ÚP, abych získala chybějících asi 47 dní do celého roku pro výpočet výše důchodu?

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

V hodnocení těchto dob se ale také nic nemění. Na 80 % se pro stanovení výše procentní výměry důchodu hodnotí již nyní jak evidence na úřadu práce (kdykoliv) tak i pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně (dříve plného invalidního důchodu). Žádná negativní změna v tomto od roku 2019 nenastává. V článku, na který odkazuji výše, vysvětluji rozdíl mezi hodnocením dob pro nárok a pro výpočet důchodu.

Pokud byste v minulosti měla evidenci na úřadu práce, která se vám již nehodnotí, můžete si tuto dobu doplatit a získanou dobu pojištění prodloužit. Doplatit je možné i dobu evidence na úřadu práce, která se hodnotí (na 80 %) a tím ji mít zhodnocenu na 100 %.

Nicméně toto je nyní dost předčasné. Výpočet roku 2019 klidně může být výhodnější (a já si myslím, že i bude).