Je lepší mít dvě zaměstnání s nižším výdělkem nebo jedno s vyšším?

Otázka:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné započítat péči o otce (7 let), i když jsem si platila sociální pojištění. Ovlivní starobní důchod spíše hlavní prac. poměr s vyšším výdělkem nebo hlavní prac. poměr s průměrným výdělkem a vedlejší pracovní poměr k tomu? Pokud bych počítala, že výše výdělku bude v obou případech stejná? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Je lepší mít dvě zaměstnání s nižším výdělkem nebo jedno s vyšším?

Obecnou informaci, jakým způsobem ovlivňuje doba péče výpočet důchodu naleznete v tomto článku. Aby vám byla doba péče uznána jako tzv. náhradní doba pojištění, musela byste pracovat na zkrácený úvazek – podrobněji vysvětluji v této odpovědi jiné tazatelce.

K vašemu druhému dotazu je třeba i uvědomit, co ovlivňuje výši důchodu: Je to získaná doba pojištění a vyměřovací základy (výdělky) od r. 1986. Dvě souběžné doby pojištění se vám nikdy 2x hodnotit nebudou, tj. v jednom roce můžete získat nejvýše 365 dní pojištění (v přestupné roce 366 dní), i když budete mít dvě souběžná zaměstnání (§ 14 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb.). Vyměřovací základy se sčítají. Z výše uvedené vyplývá, že na výši důchodu bude mít naprosto stejný vliv zaměstnání s vyšším výdělkem, stejně jako dvě zaměstnání s výdělkem v součtu stejným.