Můžu si žádat o zvýšení starobního důchodu, když budu mít zkrácený úvazek?

Otázka:

Dobrý den, chci se zeptat, jaký bych musela mít uzavřený pracovní poměr – jsem již starobní důchodce, abych mohla požádat o navýšení důchodu o 0,4% za rok. Když budu pracovat jako důchodce na zkrácený pracovní úvazek 5,5 hodiny, bude se mi navyšovat důchod o 0,4 % za rok, tj. za 360 odpracovaných dnů, nebo se mi bude doba přepočítávat na 8,5 hodiny a dny se mi zkrátí?

Odpověď:

Můžu si žádat o zvýšení starobního důchodu, když budu mít zkrácený úvazek?

Abyste mohla žádat o zvýšení starobního důchodu za dobu výdělečné činnosti vykonávané současně s pobíráním starobního důchodu, musíte vykonávat takovou činnost, která zakládá účast na pojištění. V obecné rovině jde o “běžný” pracovní poměr nebo dohodu o pracovní činnost se sjednaným výdělkem na 2.499 Kč, dohodu o provedení práce s výdělkem nad 10.000 Kč měsíčně nebo (v případě poživatele důchodu) samostatná výdělečná činnost s výdělkem vyšším než činí tzv. rozhodná částka.

Pokud však máte možnost vykonávat činnost bez placení sociálního pojištění, je to v případě starobního důchodce jistě vhodnější, i když nebudete mít možnost požádat si o zvýšení důchodu. Odvody pojistného jsou totiž tak vysoké, že se vám odvedené pojistné těžko kdy na důchodu zvýšeném o pár desetikorun vrátí.

Zkrácený pracovní úvazek nemá na nárok na úpravu starobního důchodu vliv. Pokud činnost zakládá účast na pojištění, je možné si požádat o zvýšení za každých 360 dní této činnosti a je lhostejno, zda pracujete 5,5 hodiny denně nebo 8,5 hodiny denně.