Výpočet důchodu při péči o manžela a zaměstnání na zkrácený úvazek

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz ohledně svého důchodu. Mám nárok na odchod do starobního důchodu 7.3.2019. V letošním roce mi zemřel manžel. Měl ID 4.stupně a můj vdovský důchod je 7535,- Kč. Mám studujícího syna – je mu necelých 22 roků. Je předpoklad, že i v době mého odchodu do důchodu starobního bude studovat. Neměla bych tedy o vdovský důchod po opětovném požádání přijít až do svého starobního důchodu. Díky tomu, že jsem se v posledních 14 letech kromě zaměstnání ještě staral o těžce postiženého manžela, mám v zaměstnání zkrácený úvazek. Chci se tedy zeptat, zda mám hledat nové zaměstnání s vyšším platem (v 57 letech asi dost problém) nebo jak se vlastně v mém případě bude počítat důchod.

Odpověď:

Výpočet důchodu při péči o manžela a zaměstnání na zkrácený úvazek

Jakým způsobem se postupuje při výpočtu důchodu pečující osoby, vysvětluji v tomto článku. Pokud si z výdělky z doby péče necháte při sepisování žádosti o důchod tzv. vyloučit, bude se jednat o vyloučenou dobu a zaměstnání na zkrácený úvazek vám průměr z ostatních výdělků nezhorší.

Při výpočtu starobního důchodu se hodnotí všechny výdělky od roku 1986. Zaměstnáním s vyšším výdělkem tři roky před přiznáním důchodu si jeho výši výrazněji nezlepšíte.

Pro úplnost přidávám článek s vysvětlením, jak dlouho se vyplácí vdovský důchod.