Počítá se dohoda o provedení práce s výdělkem nad 10.000 Kč do důchodu?

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat… Jsem středoškolská učitelka a učím na dvou školách, na státní, kde mám poloviční úvazek a mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou, a na soukromé škole, kde mám dohodu o provedení práce na dobu určitou. Můj dotaz zní: Na soukromé škole vydělávám víc než 10 000 čistého, počítá se mi tento plat do důchodu? Letos mi také nabídli smlouvu na dobu určitou. Co je pro mě výhodnější? Při dohodě mám 300kč na hodinu, když prý budu mít smlouvu, bude výplata určitě nižší. Je to pravda? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Počítá se dohoda o provedení práce s výdělkem nad 10.000 Kč do důchodu?

„Do důchodu“ se počítají veškeré činnosti, které zakládají účast na sociálním pojištění, což dohoda o provedení práce s měsíčním výdělkem vyšším než 10.000 Kč je.

Dohoda o provedení práce s výdělkem vyšším než 10.000 Kč měsíčně má ve vašem případě stejné odvody jako bude mít pracovní poměr – odvádí se z ní zdravotní, sociální pojištění i daň. Za jinak stejných podmínek pak bude čistá mzda z pracovního poměru stejná – to by vám však měla sdělit mzdová účetní a ne já jako člověk, který se zabývá důchody.