Před důchodem: Úřad práce nebo zaměstnání s nižším výdělkem?

Otázka:

V současné době pracuji a pracovní úvazek mi skončí 31. 5. 2014. Od 30. 7. 2014 kdy mi bude 60 let, bych mohl požádat o předčasný starobní důchod. Je výhodnější zůstat na podpoře 11 měsíců a zbytek do řádného důchodu být v evidenci ÚP nebo raději pracovat v příležitostných zaměstnáních např. za 15 tis. Mám odpracováno víc jak 40 let a výdělky od roku 1986 byly vždy 2-3 x nad průměrným platem?

Odpověď:

Před důchodem: Úřad práce nebo zaměstnání s nižším výdělkem?

Na tento dotaz není úplně snadné odpovědět bez znalosti konkrétní situace. Vzhledem k výši krácení za odchod do předčasného starobního důchodu o více než tři roky a vzhledem k vašim předchozím výdělkům, vám určitě doporučuji evidovat se na úřadu práce a zůstat tam po celou dobu, po kterou budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud po 11 měsících evidence na úřadu práce nebudete mít zaměstnání, nepovažuji za výhodné zůstávat dál v evidenci úřadu práce bez nároku na podporu v nezaměstnanosti. V tomto případě je lepší odejít poté do předčasného důchodu. Jestliže byste si během evidence na úřadu práce našel zaměstnání (nevadilo by, že nižší mzdu), bylo by určitě lepší ještě pracovat. Nižší mzda vám už výpočet důchodu výrazným způsobem neovlivní (možná v řádu desetikorun) a snížil byste si dále srážku za odchod do předčasného důchodu.

Pokud bych porovnával pouze vaše varianty, tedy úřad práce vs. zaměstnání s nižším výdělkem, pak se vlastně nemusíte bát ani jednoho – zásadním způsobem výši důchodu neovlivní ani jedno ani druhé (vzhledem k předchozím výdělkům by výhodnější mohla být evidence na úřadu práce).

Otázka doplněna:

Děkuji za odpověď. Samozřejmě vnímám, že krácení až 15,9% je velmi nevýhodné. Jde mi spíše o posouzení zda od června zůstat na ÚP i po 11 měs. podpory nebo pracovat v občasných zaměstnáních s platem cca do 15 tis. Kč. Jestli je vyloučená doba lepší pro budoucí důchod, když jsem měl vysoké výdělky nebo pracovat za nižší plat, který bude nižší než vyplácený důchod? Na druhou stranu sníží krácení budoucí penze a bude alespoň nějaký příjem? Mám odpracováno 44 let a v kalkulačce mi vchází předčasný důchod krácený o 15,9% na 14 967,- Kč.

Děkuji za nelehkou odpověď.

Odpověď doplněna:

Jak jsem již uvedl výše, zásadním způsobem výši důchodu neovlivní ani jedno ani druhé. Evidence na úřadu práce se při výpočtu důchodu hodnotí pouze v rozsahu 80 %. Vyloučené doby jsou pro vás výhodnější než zaměstnání za nízký plat (myslím ve vztahu k výši důchodu; neberu v potaz osobní preference – chcete/nechcete pracovat, apod.). Na druhou stranu záleží na tom, zda vám evidence na úřadu práce ovlivní celkovou dobu pojištění, do které se hodnotí pouze celé roky doby pojištění – např. je jedno, zda máte 45 let a 10 dní doby pojištění nebo 45 a 350 dní doby pojištění. Vždy se vám bude hodnotit 45 let. Vzhledem k tomu, že se úřad práce hodnotí v rozsahu 80 %, může vám dobu pojištění ovlivnit, ale také nemusí. Podle výše vašeho důchodu bych ve vašem případě jeden rok doby pojištění odhadoval na cca 380 Kč. Já osobně bych volil evidenci na úřadu práce.