Jak se počítá invalidní důchod přiznaný zpětně?

Následující otázka navazuje na tento předešlý dotaz.

Otázka:

Dobrý den,
prosím ještě o vyjádření, jak se počítá invalidní důchod 3. st., pokud by doba vzniku invalidity byla určena zpětně (rozhodnutím z tohoto či příštího roku) od 30. 3. 2001 – k 18. roku žadatele (nikoliv jako tzv. důchod z mládí), nebo od 30. 3. 2005 při splnění podmínky doby pojištění během níž žadatel nepracoval (několikaměsíční studium plus evidence na ÚP). Slyšel jsem, že ze základní výměry a všeobecného vyměřovacího základu z doby před vznikem úrazu, nikoliv tedy z čísel aktuálně platných. To by znamenalo, že důchod nezohledňuje nárůst spotřebních cen a současnou situaci invalidy. Je to možné?
Dále by mě zajímalo, zda je v tomto případě nárok na zpětnou výplatu důchodu, za jakou dobu a v jaké výši.
Děkuji za odborné vysvětlení.

Doplňuji předešlý dotaz. Jaký je rozdíl (vyjádřeno i finančně) ve výši invalidního důchodu z mládí (od 16 let), pokud by byl přiznán žadateli v 31 letech, a ve vypočtené výši invalidního důchodu uvedeného v předešlém mém dotazu (tedy inv. důchod rovněž 3. st., a byl-li by témuž přiznán od 30. 3. 2001 nebo 30. 3. 2004).
Děkuji za doplnění odpovědi a přeji pěkný den.

Odpověď:

Jak se počítá invalidní důchod přiznaný zpětně?

Při přiznávání jakéhokoliv důchodu (nejen invalidního) platí, že důchod je přiznáván za podmínek platných v době, do níž spadá datum přiznání důchodu. V případě, že bude invalidní důchod přiznán zpětně k roku 2001, bude spočítán za podmínek platných v roce 2001, atd. Tomu bude odpovídat i jeho výše. Takto přiznaný důchod je však zpětně „dovalorizován“ – stejně jako by byl valorizován v případě, že by byl přiznán již v minulosti a průběžně vyplácen. Nárok na výplatu důchodu zaniká uplynutím 5 let – důchod je doplácen nejvýše pět let zpětně.

Osoby, kterým je přiznáván invalidní důchod před 28. rokem, jsou zákonem chráněny „ochranným“ výpočtem. Stejným způsobem jako se počítá invalidní důchod z mládí se počítají i důchody u pojištěnců mladších (ke dni přiznání) 28 let, resp. jejich důchod nesmí vyjít nižší, než výše stanovená pro invalidní důchod z mládí. U osob mladších 28 let je však třeba splnit podmínku, že mezi 18 rokem věku a přiznáním důchodu, nebude žadateli chybět více než 1 rok pojištění (podrobněji jsem toto vysvětloval např. zde). V letošním roce činila výše takto přiznávaného důchod 9.177 Kč, v roce 2001 šlo pochopitelně o nižší částku, ale valorizacemi by se váš syn cca 9.000 Kč přiblížil. Pokud by byl vašemu synovi invalidní důchod přiznán od data vzdálenějšího od 18. narozenin, zřejmě by uvedenou podmínku nesplnil, což by mělo za následek (za podmínky získání potřebné doby pojištění) přiznání invalidního důchodu v minimální výši (letos 3.110 Kč).

Vaším cílem by tedy mělo být směřovat datum vzniku invalidity a tím i datum přiznání invalidního důchodu co nejblíže k 18. roku věku syna, příp. i před něj a to nejen proto, aby vznikl nárok na invalidní důchod, ale i z hlediska jeho výše.

Otázka doplněna:

(pozn.: dotaz s přesnými daty evidence na úřadu práce a studia jsem nevkládal)

Dodatek k předešlému dotazu:
Tak jsem si teprve teď uvědomil, že ten věk 28 let je zřejmě věkem, k němuž je důchod přiznán, nikoliv skutečný věk žadatele (to ovšem žádný ze čtyř úředníků OSSZ, s nimiž jsem se o tomto bavil, neví!!). Takže teď jde ještě o to počítání doby pojištění v případě evidence na ÚP. Ze zákona mi to jasné není, jedna úřednice OSSZ tvrdila. že se bez ohledu na dobu evidence vždy počítá za pojištění jen 1 rok, další mluvila o 3 letech.
Teď mi to připadá tak, že nejvýhodnější bude posunutí data vzniku invalidity co nejvíc za 18. rok věku (vzhledem k rostoucímu vyměřovacímu základu) při splnění podmínky překročení stanovené doby pojištění o 1 rok. Nechám to ale samozřejmě na Vašem odborném posouzení. – Díky.

Odpověď doplněna:

Ano, přesně tak, není rozhodující věk žadatele o důchod v současnosti, ale věk k datu přiznání důchodu, které bude v tomto případě totožné s datem vzniku invalidity.

Jakým způsobem se v současnosti hodnotí evidence na úřadu práce máme popsáno zde. Pokud však bude datum přiznání důchodu spadat do období před rok 2010 (což je váš cíl), neplatí pro vás omezení na jeden rok, ale v té době se skutečně hodnotily tři roky plus doba pobírání podpory (opět platí, že důchod je přiznáván za podmínek platných k datu přiznání).

V případu vašeho syna je třeba sledovat dvě podmínky:

  1. § 40 – aby získal potřebnou dobu pojištění,
  2. § 42 – aby mu mezi 18. narozeninami a datem přiznání důchodu nechyběl více než 1 rok pojištění, protože v tom případě by se na něj nevztahoval „ochranný výpočet“ a byl by mu (za splnění podmínky získání potřebné doby pojištění) přiznán invalidní důchod v minimální výši. Pro splnění této podmínky neplatí omezení hodnocení evidence na ÚP na tři roky (hodnotí se všechna doba evidence).

Invalidní důchod z mládí (§ 42 odst. 1) a „ochranný výpočet“ pro žadatele mladší 28 let (§ 42 odst. 3) se počítají naprosto stejně. V jednotlivých letech se sice liší všeobecný vyměřovací základ a přepočítací koeficient, které jsou pro tento výpočet zásadní, ale dříve přiznaný důchod je zase dovalorizován.

Jak jsem psal již minule, snažil bych se datum vzniku „tlačit“ k 18. roku věku, příp. i před něj. Nevím, zda jste nenabyl dojmu, že si datum vzniku invalidity můžete libovolně zvolit. Vy sice za syna požádáte o důchod od určitého data, ale pak už je jen na posudkovém lékaři, zda určí, že k tomu datu (příp. i k jinému) byl váš syn invalidní.

Udělal jsem si takový rychlý propočet možných variant:

Invalidní důchod přiznaný za podmínek splnění § 42 v roce 2001 by činil 5.204 Kč, po valorizacích od ledna 2015 by to bylo 8.457 Kč. Tentýž důchod přiznaný v roce 2004 by činil 5.946 Kč, po valorizacích od ledna 2015 8.675 Kč. Jak vidíte rozdíly jsou dost malé.

Jak jsem uvedl výše, nespoléhejte na to, že si datum vzniku invalidity a tím i datum přiznání invalidního důchodu sám určíte. Mimochodem pokud neznám přesné datum narození, nedokáži spočítat splnění podmínky § 42 (zda nechybí více než rok pojištění mezi 18. rokem a datem přiznání důchodu), protože neznám právě datum 18. narozenin. Vzhledem k tomu, že synovi byl 18 let v roce 2001, měl by obě mnou zmiňované podmínky splnit ještě v roce 2007, kdy by stále získal potřebnou dobu pojištění (hodnotily by se mu 3 roky evidence na ÚP) a nechyběl by mu více než 1 rok pojištění (hodnotí se všechna evidence na ÚP).

Otázka doplněna:

Dobrý den,
k předešlým dotazům doplňuji, že syn se narodil 30.3.1983. Z lékařského hlediska (vyšetření a vyjádření odborných lékařů) jde o onemocnění vyvíjející se od jeho 13 let na základě posttraumatické stresové poruchy a nárok na přiznání invalidity 3. st. měl již před pokusem o další studium po absolvování ZŠ. Zamítnutí žádosti o důchod rozhodující měrou zavinil úředník, který tvrdil, že ve výstupní zprávě z psychiatrické léčebny navrhované přiznání invalidity z mládí je vyloučeno již dobou studia (vznik invalidity se však oprávněně mohl datovat před začátek onoho studia) a úspěšně je možné žádat jen o důchod od data podání žádosti, přičemž mě neinformoval, že naopak taková žádost nemá žádnou šanci vzhledem k nedostatku potřebné doby pojištění. Rovněž neinformoval o jiných možnostech , které by splňovaly podmínky přiznání důchodu.
Je samozřejmé, že o datu vzniku invalidity rozhodne posudkový lékař, já však musím v nové žádosti stanovit i k jakému datu o přiznání invalidity žádám. A přirozeně chci, aby vyhovovalo co nejlépe zájmu mého syna i z hlediska jeho výše výplaty důchodu.
V té souvislosti však nechápu, proč bych měl požadovat přiznání data vzniku invalidity co nejvíce zpět k 18. roku věku žadatele, či i před ně, když se ukazuje (podle těch dvou předložených výpočtů), že z finančního hlediska je naopak výhodnější co nejvíce datum vzniku invalidity posunout směrem ke staršímu věku. I těch 218 Kč rozdílu měsíčně udělá za rok už přes 2600 Kč a asi se dalšími valorizacemi bude zvyšovat. A neprojeví se výrazněji ve výši důchodové částky vyplacené za těch 5 let?
V této souvislosti mám i dvě další otázky: 1. Jakto, že se valorizací částky důchodu z minulých let nedosáhne částky stanovené pro aktuální rok (v tomto roce je to, tuším, kolem 9500 za měsíc), nýbrž částky zhruba o 1000 Kč nižší?
2. Od kterého data a jak se počítá částka důchodu z minulosti – do 5 let? (Domníval jsem se, že pět let zpětně od podání žádosti nebo od rozhodnutí o invaliditě.)
Prosím o vyčíslení míry inv. důchodu, pokud by jej posudkový lékař přiznal od požadovaného optimálního data počátku invalidity a taky pokud by byl přiznán k 30.3.2001 (16 let věku žadatele). Popř.mi, prosím, sdělte návod, jak to vypočítat, abych požadavek datování počátku invalidity mohl zvážit.
Děkuji za Vaši pomoc a přeji příjemný den.

Odpověď doplněna:

1. Jednoduše výpočet nového roku bývá obvykle lepší než valorizovaný důchod starého roku. To platí pro všechny druhy důchodů.

2. Důchod by byl vyplacen 5 let zpětně od data uplatnění žádosti o důchod.

Stále porcujeme medvěda ještě před lovem – zatím máte v ruce jen zamítavé rozhodnutí ČSSZ a už vymýšlíte, zda je lepší mít o „dvě stovky“ víc nebo míň (nic ve zlém). Směřovat požadavek k 18 letům syna jsem doporučoval především ze dvou důvodu. 1. Neznal jsem průběh pojištění syna a u mladších občanů je větší šance, že splní jak podmínku získání potřebné doby pojištění, tak podmínku § 42. 2. Opět opakuji, že datum vzniku invalidity, které stanoví posudkový lékař, si sám neurčíte. Co uděláte, když budete požadovat datum přiznání důchodu v roce 2007 a posudkový lékař určí vznik např. v roce 2008 nebo 2009? Řekněme, že jde o určitý tlak na posudkáře. Jak by vám měl říci každý posudkový lékař, stanovení data vzniku invalidity je čistě lékařská záležitost a posudkář nebude stanovovat vznik invalidity tak, aby se vám to hodilo. Naprosto upřímně dosáhnout stanovení dřívějšího data vzniku invalidity nemusí být vůbec jednoduché, vzhledem k tomu, že posudkový lékař určitým způsobem již jednou rozhodl.

Pokud budou splněny obě podmínky, o kterých jsem psal, byla by výše invalidních důchodů následující (vždy jde o rok – výše v roce přiznání a výše v roce 2015):

2001 – 5204 Kč – 8457 Kč
2002 – 5540 Kč – 8493 Kč
2003 – 5755 Kč – 8570 Kč
2004 – 5946 Kč – 8675 Kč
2005 – 6461 Kč – 8898 Kč
2006 – 6880 Kč – 9079 Kč
2007 – 7313 Kč – 9113 Kč

Čásky by měly být přesně, ale jsem taky jen člověk… Pro doplnění uvádím, že v letošním roce činí výše invalidního důchodu z mládí (a tedy i takto spočítaného důchodu) 9.177 Kč(po valorizaci od ledna 9.347 Kč).