Invalidní důchod II. stupně se prý do doby pro nárok na starobní důchod nepočítá?

Otázka:

Dobrý den. Narodila jsem se v roce 1954, 16.8. a mám jedno dítě. Letos v září jsem požádala o starobní důchod, tato žádost mi byla podle § 28 zákona č. 155/1995 Sb. zamítnuta pro nesplnění podmínek v tomto § ustanovených. Mám od 30.11. 2013 přiznaný invalidní důchod druhého stupně a prý se tento do doby potřebné ke schválení starobního nepočítá.

Odpověď:

Invalidní důchod II. stupně se prý do doby pro nárok na starobní důchod nepočítá?

Ano, to je pravda. Vizte např. tuto moji předchozí odpověď:
https://poradna.naseduchody.cz/snizili-mi-invalidni-duchod-na-i-stupen-kolik-si-musim-doplatit-pojisteni/

Otázka doplněna:

Nezlobte se,ale proč mám tedy jít do důchodu až v 68 letech a dva měsíce, když mám daleko víc odpracováno než potřebuji?

Odpověď doplněna:

A vy jste získala 31 let pojištění, které potřebujete pro přiznání starobního důchodu? To asi ne, když vám Česká správa sociálního zabezpečení žádost o starobní důchod zamítla. Pak vám může být přiznán starobní důchod k datu 16. 10. 2022, kdy vám bude stačit 20 let pojištění, příp. 15 let „čistě odpracovaných (tj. bez náhradních dob).

Otázka doplněna:

Takže jsem se mohla do roku 1986 flákat a nemusela jsem na tři směny makat ve fabrice. Bohužel mám jenom 29 roků a 336 dnů doby pojištění a pouze 27 roků a 82 dnů doby pojištění uvedené v ust §11 a §13 odst. 1, právě kvůli inv. důchodu, který se mi nepočítá. Mohu se nějak někde odvolat, nebo to nemá smysl?

Odpověď doplněna:

Ženy s jedním dítětem, které v současnosti odcházejí do starobního důchodu, mají běžně 44 až 45 let pojištění. Vy máte pouze 29 roků, což není žádná sláva. Vymlouvat se na invalidní důchod je zcela zcestné – invalidní důchod pobíráte pouze dva roky a vám chybí zhruba patnáct let.

Zákonné podmínky pro přiznání starobního důchodu jednoduše nesplňujete – pro podání námitky nevidím důvod. Námitka by mohla být úspěšná, pokud by vám ČSSZ nezhodnotila nějakou dobu pojištění, kterou měla, ale to považuje za nepravděpodobné.