Nepočítá se studium do doby pro nárok na invalidní důchod?

Otázka:

Dobry den,

chtel bych se optat na moznost privydelavani, do jake miry mohu ci je to jedno? mam invalidni 3. stupne..

a ma druha otazka: beru strasne nizky duchod, pracoval sem 1,5 roku, pred tim studovat na VS a VOS do 26 let.. vzhledem k tomu, ze se studium do toho nepocita, zbyl mi 1,5 roku.. tzn. neni do 5 let ze zakona dane, tudiz beru nejmensi moznou vysi, “a lide s polovicnim duchodem se smeji”…rekl sem to vse dobre, nebo mam i jine moznosti?

dekuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nepočítá se studium do doby pro nárok na invalidní důchod?

Výdělečná činnost není omezena ani odpracovanými hodinami ani výdělkem. Na otázku zaměstnávání invalidních důchodců jsme v důchodové poradně již odpovídali, např. zde:
https://www.naseduchody.cz/poradna_22-invalidni-duchod-a-privydelek.html
nebo zde:
https://www.naseduchody.cz/poradna_11-invalidni-duchod-kolik-si-muzu-privydelat.html
Další otázky na toto téma:
https://poradna.naseduchody.cz/stitek/zamestnani-a-invalidni-duchod/

Svoji situaci chápete špatně. Pokud byste nesplnil podmínku pro vznik nároku na invalidní důchodu (5 let pojištění – nikoliv daně – z posledních 10 let, u mladších 28 let jsou tyto podmínky mírnější), nárok na invalidní důchod by vám vůbec nevznikl a žádný invalidní důchod byste nepobíral. Studium se pro nárok na invalidní důchod i pro výpočet důchodu počítá, ale nejvýše v rozsahu prvních šesti let studia. Podmínky nároku na invalidní důchod byste tedy splnil.

Nevím, kolik vám bylo let, když jste byl uznán invalidním, ale pokud vám bylo méně než 28 let, mohl by se na vás vztahovat výpočet popsaný v tomto článku. Pouze však za předpokladu, že jste splnil podmínky v článku popsané. Pokud jste podmínky v článku popsané nesplnil nebo invalidita vznikla po 28. narozeninách, byl vám důchod spočítán z vámi získaných dob pojištění. Bližší informace vám nejsem schopen poskytnout, neboť o vás prakticky nic nevím.