Otázka:
Dobrý den,
rád bych se zeptal na způsob započtení studia do doby pojištění a zejména pak do doby vyloučené, která má dopad do výše OVZ.
Po střední škole jsem 1 rok pracoval. Poté jsem studoval 4 roky VŠ. Studium na VŠ jsem ze zdravotních důvodů na necelý rok přerušil. Po část doby přerušení studia jsem pracoval.
Dotaz zní, zda se do max. 6 let studia po dokončení 18 roku počítá i doba přerušení studia nebo ne a zda je tedy dobou vyloučenou i doba přerušení studia.
Pokud totiž do doby studia počítám jen skutečnou dobu studia (tj. dobu přerušení studia do doby studia nezahrnuji s tím, že její část byla buď pojištěná pod dobu zaměstnání a část nepojištěná), vychází mi započitatelné studium (včetně VLD) až do srpna 1986, kdy jsem nastoupil do zaměstnání, což odpovídá reálnému průběhu.
Pokud ovšem počítám dobu studia, jakoby k přerušení studia nedošlo, tzn. včetně doby přerušení studia, pak vyčerpám maximální limit 6ti let doby studia po 18 roce již před rokem 1986. V roce 1986 by mi pak chybělo v evidenci 210 dnů do doby nástupu do zaměstnání, což by pro mne mělo významný vliv do výpočtu OVZ a tím do výše důchodu.
K této otázce se mi nepodařilo najít jasnou odpověď, proto prosím o její zodpovězení.
Děkuji,
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Hodnotí se při výpočtu důchodu doba přerušení studia?
Dobu studia před rokem 1996 řeší § 24 odst. 4 vyhlášky č. 149/1988 Sb., ve znění účinném k 31. 12. 1995:
Do doby soustavné přípravy dítěte na budoucí povolání se započítávají i opakované ročníky studia. Při neukončeném studiu se posuzuje jako doba studia na střední a vysoké škole doba do dne, který je vyznačen na potvrzení školy o studiu. Dobou studia není doba, po kterou bylo studium přerušeno.
Doba, kdy bylo studium přerušeno, tedy není dobou studia a nebude se hodnotit jako jako náhradní doba pojištění, ani jako vyloučená doba.