Do počtu 15 let evidovaných dnů mi chybí 35 dnů

Otázka:

Dobrý den, podle výpisu z osobního listu důchodového pojištění mám celkový počet evidovaných dnů 14let a 215 dnů. Do počtu 15let ev.dnů mi tedy chybí 35 dnů. Můj dotaz zní : pokud v současné době napracuji těchto 35 dnů a bude odveden důchodový poplatek na pojištění, dovrsim tedy počet 15 roků pro evidovanou dobu? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Do počtu 15 let evidovaných dnů mi chybí 35 dnů

Rok má 365 dní, tj. pokud byste měla 14 let a 215 dní pojištění, do dalšího celého roku by vám chybělo 150 dní.

Pokud máte na mysli údaj z informativního osobního listu důchodového pojištění (IOLDP), je vaše domněnka mylná. Údaj z IOLDP je prostý součet evidovaných dob, ne výpočet doby pojištění. Vámi uvedené by platilo v případě, že byste již měla dobu pojištění spočítánu (např. z minulé žádosti o důchod).

Otázka doplněna:

Dobrý den, prosím o radu ohledně doby kdy jsem nežila v Československu, měla jsem vystehovalecky pas od roku 1978 do 1990. Chystám se osobně zajít na úřad ČSSZ ohledně žádosti o důchod a předem si chci nechat vystavit na tuto dobu potvrzující doklad. Můžete mi, prosím poradit na jakém úřadě bych měla žádat vystavení tohoto potvrzení? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Takové potvrzení nikde neshánějte, protože by to byla zbytečná práce. K žádosti o důchod nic takového nepotřebujete a ČSSZ by na takové potvrzení stejně nebrala zřetel. Pokud jste byla zaměstnaná v zahraničí, doložte ideálně číslo sociálního pojištění, které vám bylo v dané zemi přiděleno, příp. seznam zaměstnavatelů.

Doby pojištění v zahraničí eviduje nositel pojištění v dané zemi (“důchodový úřad”) a ten je v každé zemi jiný.

Základní informace k tomuto tématu naleznete zde.