Mám celkový počet evidovaných dob 34 let a 302 dní. Mám nárok na starobní důchod?

Otázka:

Dobrý den.Můžete mi prosím odpovědět,jestli budu mít vůbec nárok na starobní duchod?Přišel mi včera osobní list důchodového pojištěni a tam mám celkový počet evidovaných dob 34 let a 302 dni,nahradní dobu pojištěni 8 let a 125 dni,celkový počet neevidovaných dob 9 let a 165 dni.Jsem invalidní duchodce 1.st. a pobiram inv.důchod,mam 2 děti a jsem narozená 29.4.1959.V současne době jsem od prosince do konce března na uřadu práce a od dubna bych měla jit na 8 měsíců do práce.Od začatku pobirani inv.důchodu jsem nepracovala,od roku 2002.V roce 2018 jsem pracovala od 3.4. do 30.11 2018….děkuji moc za odpověd.Kolik měsíců mi bude chybet na nárok na starobní důchod,nebo nebude chybět nic ?Měla bych mit starobni důchod od 29.12.2020

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám celkový počet evidovaných dob 34 let a 302 dní. Mám nárok na starobní důchod?

Jakou dobu pojištění je třeba získat, vysvětluji v článku o nároku na starobní důchod. Pro vznik nároku na starobní důchod při dosažení důchodového věku musíte získat 35 let doby pojištění nebo 30 let bez náhradních dob. Z údaje o evidovaných dobách není možné vycházet – dobu pojištění je třeba spočítat:

Na IOLDP je uveden i součet evidovaných dob a součet náhradních dob pojištění. Jedná se skutečně pouze o běžný součet všech evidovaných dob a nejde o informaci, kolik let doby pojištění daný pojištěnec získal pro nárok na důchod a jeho výpočet. Dobu pojištění je třeba vždy spočítat!

Nicméně z těchto údajů předpokládám, že nárok na starobní důchod vám nevznikne.