V listu DP mám uvedený celkový počet evidovaných dob: 31 roků a 274 dnů. Kdy budu moci odejít do důchodu?

Otázka:

Dobrý den.
Prosím vás o objasnění informace z osobního listu důchodového pojištění. Je mi 61 let a vychovala jsem dvě děti. V listu DP mám uvedený celkový počet evidovaných dob: 31 roků a 274 dnů , náhradní doba pojištění činí 6 let a 72 dnů. Mám na vás dotaz, kdy budu moci odejít do důchodu.
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

V listu DP mám uvedený celkový počet evidovaných dob: 31 roků a 274 dnů. Kdy budu moci odejít do důchodu?

Pro vznik nároku na starobní důchod musíte získat 35 let doby pojištění, příp. 30 let bez náhradních dob. Článek k tématu potřebné doby pojištění mám zde. Pokud jste tuto podmínku nesplnila (Jak vysvětluji v článku o výpočtu doby pojištění, z údaje o získané době nelze vycházet, protože se nejedná o dobu pojištění.) nárok na starobní důchod vám vznikne až při dosažení věku o pět let vyššího, než je důchodový věk muže stejného data narození, tj. u ročníku 1962 v 69 letech a 6 měsících. Půjde o tzv. poměrný starobní důchod.

Otázka doplněna:

Dobrý den,

mám doplňující otázku. Do celkové doby, uvedené na informativním listu důchodového pojištění , je počet náhradních dob již započítán? (viz výše). Pokud ne, splňovala bych v tom případě více než 35 let pro odchod do důchodu. Tohle mi v tom výpisu nebylo jasné.
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Součet dob uvedených na osobním listě důchodového pojištění je uveden včetně náhradních dob. Ty tedy není možné dále přičítat.

Navíc, jak jsem psal výše, z údaje o součtu dob není možné vycházet, protože to není výpočet doby pojištění, ale prostý součet dob. Doby pojištění jste tak pravděpodobně získala ještě méně.