Co v práci, když mě pracovní lékař neuzná schopnou?

Otázka:

Dobrý den, bylo mi zamítnuto prodloužení ND po roce pracovní neschopnosti pro pro těžké deprese. V odůvodnění je napsáno, že nejde o pojištěnce, u kterého lze v krátké době po uplynutí PD očekávat opětovné nabytí pracovní schopnosti a to i k jiné než dosavadní pojištěné činnosti. Zdravotní stav se nedaří stabilizovat a prodlužování ND se jeví jako neefektivní. Byl mi doporučen a přiznán ID I. st. V tomto případě to de facto znamená, že mám jít do práce (doba pobírání ID I st. se nezapočítává pro SD a asi se z něj nedá vyžít. Stále jsem však dle ošetřujícího lékaře práce neschopná. Má smysl se odvolávat? Co mám dělat dál? Ukončit neschopenku ke dni ukončení ND? Co v práci, když mě pracovní lékař neuzná schopnou?
Děkuji za odpvěď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Co v práci, když mě pracovní lékař neuzná schopnou?

Zdravotní stav posoudit nedovedu, pokud se chcete proti rozhodnutí o neprodloužení podpůrčí doby odvolávat, je to vaše rozhodnutí. Pokud však zdravotní stav odpovídá invaliditě (tj. dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu), podpůrčí doba vám prodloužena nebude.

Nyní se tedy požádejte o invalidní důchod (jak vám bylo doporučeno). Pokud nebudete moci dále podle “závodního lékaře” vykonávat současné zaměstnání, dostanete výpověď. Pak se přihlaste do evidence úřadu práce a pokuste se nalézt přiměřené zaměstnání, které budete zvládat.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
dnes mi přišel posudek o ID 1. st. od 3. 3. 2019. Podpůrčí doba pro výplatu nemocenské mi skončila 2. 3. 2019. Ke kdy musím ukončit pracovní neschopnost?
16. dubna nastupuji na 4 týdny do lázní. Budu mít nárok na novou neschopenku?
Ukončit pracovní poměr a jít na úřad práce, když jsem dle ošetřujícího lékaře práce neschopná, mi připadá stupidní.
Myslela jsem, že toto bych měla řešit až budu zdravá.
Má cenu se proti přiznání ID 1 st. “odvolávat”?
Ještě jednou děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Rozhodnutí o skončení dočasné pracovní neschopnosti závisí na vašem ošetřujícím lékaři (pokud vám již neschopenku neukončil posudkový lékař). V zásadě hned neschopenku ukončovat nemusíte, ale nemocenské vám již vypláceno nebude – půjde pouze o omluvenku do zaměstnání.

Nově vystavenou neschopenku mít můžete, ale nárok výplatu nemocenského mít nebudete. Musela byste od ukončení původní neschopenky “odpracovat” 190 dní – § 26 odst. 2 zákona č. 187/2006 Sb.

Přiznání invalidního důchodu je v prvé řadě závislé na posouzení zdravotního stavu. Nemohu posuzovat, zda “má cenu se odvolávat” (podávat námitku).