Co dělat, když mi bude brzy končit podpůrčí doba nemocenské?

Otázka:

Dobrý den.
Jsem zaměstnaná. Od 2. 6. 2013 do 31. 1. 2014 jsem byla na pracovní neschopnosti. Pak 2 měsíce v zaměstnání a opět v pracovní neschopnosti od 3. 4. 2014. Nyní hospitalizace a vyřizuje se operace páteře, pak rehabilitace a lázně.
Poraďte mi prosím, jak řešit tuto situaci, když se nevejdu do limitu 380 dnů dočasné neschopnosti a kdy to vychází, počítají se jen pracovní dny?
Dva roky mám invalidní důchod 1. stupně a pro dlouhodobě nepříznivý stav nemá zaměstnavatel zájem, chce ukončit dohodou. Starobní důchod mě náleží od 15. 2. 2017
Děkuji za odpověď a přeji hodně zdraví.

Odpověď:

Co dělat, když mi bude brzy končit podpůrčí doba nemocenské?

Podpůrčí doba vám bude končit někdy koncem srpna 2014 (nejsem zas takový odborník na nemocenské dávky, abych vám psal přesné datum). O konci podpůrčí doby by vás dopisem měla včas informovat okresní správa sociálního zabezpečení, která vám nemocenské dávky vyplácí. Do podpůrčí doby se počítají kalendářní dny. Pokud váš zdravotní stav nebude ještě stabilizovaný, můžete si před koncem podpůrčí doby požádat o prodloužení nemocenských dávek. Posudkový lékař pak rozhodne, zda je prodloužení nemocenských dávek ve vašem případě opodstatněné a dávky příp. prodlouží. Pobírání nemocenských dávek je možné prodloužit až o jeden rok. Tuto možnost vám doporučuji konzultovat s vašim lékařem.

Po ukončení nemocenských dávek (ať už to bude kdykoliv), v případě, že už nechcete nebo nemůžete pracovat nebo o vás už zaměstnavatel nebude mít zájem (to je situace, kterou nemohu posoudit), se můžete se zaměstnavatelem dohodnout na ukončení pracovního poměru (příp. si nechat dát výpověď) a poté se přihlásit do evidence úřadu práce. Ve vašem věku budete mít nárok na jedenáct měsíců pobírání podpory v nezaměstnanosti. Po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti bych zvážil odchod do předčasného důchodu.