Invalidní důchod, ukončení nemocenské a evidence na úřadu práce

Otázka:

Dobrý den, po mateřské pracuji čtvrtým rokem jako státní zaměstnanec, nyní jsem od konce dubna 2013 dosud poprvé na nemocenské bohužel pro dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav. Nyní probíhá invalidní důchodové řízení, můj zaměstnavatel na mne činí již delší dobu nátlak, abych co nejdříve vrátila do práce, jinak chce ukončit pracovní poměr, když jsem ho o této skutečnosti informovala. Vykonávám psychicky náročnou práci, prosím o odpověď, zda v případě, že dostanu invalidní důchod, musím ukončit nemocenskou, i když budu stále práce neschopná a jak je to se souběhem invalidního důchodu a podpory v nezaměstnanosti v případě výpovědi či ukončení pracovního poměru dohodou. Děkuji.

Odpověď:

Invalidní důchod, ukončení nemocenské a evidence na úřadu práce

Bude-li vám přiznán invalidní důchod, bude vám dočasná pracovní neschopnost ukončena 30 dní po jednání u posudkového lékaře (pokud vám dříve nekončí podpůrčí doba – 380 dní nemoci). Od následujícího data bude přiznána výplata invalidního důchodu. Ukončení nemocenské v tomto datu se není možné vyhnout.

Přiznání invalidního důchodu prvního nebo druhého stupně nemá žádný vliv na nárok na podporu v nezaměstnanosti – můžete současně pobírat invalidní důchod a podporu v nezaměstnanosti. Invalidní důchodce ve třetím stupni invalidity se nemůže přihlásit do evidence úřadu práce (v naprosté většině případů), takže ani není možné přiznat podporu v nezaměstnanosti.

Otázka doplněna:

Dobrý večer,

děkuji vám za rychlou odpověď. Prosím ještě o doplňující informaci, v jaké situaci se octnu vůči zaměstnavateli, pokud mi bude přiznán invalidní důchod, do 30 dnů bude ukončena pracovní neschopnost a já i nadále budu nemocná? Děkuji.

Odpověď doplněna:

Po ukončení dočasné pracovní neschopnosti musíte nastoupit do zaměstnání.
Vaše situace by se dala řešit tak, že byste nastoupila alespoň na jeden den do zaměstnání a poté začala opět marodit. Vzhledem k tomu, že jste v dočasné pracovní neschopnosti již od dubna loňského roku, bude vám již brzy končit podpůrčí doba a marodit déle (než vám končí podpůrčí doba) již nebudete moci.

Zaměstnavatel vás může poslat k „závodnímu lékaři“ a pokud podle jeho mínění nebudete schopna vykonávat své zaměstnání, může vás propustit.

Dočasná pracovní neschopnost, jak již sám název napovídá, řeší dočasné nemoci. Invalidní důchod řeší dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav.