Chtějí, abych vrátila důchod Ukrajiny a budu pobírat český důchod

Otázka:

dobrý den, prosím pobiram důchod z Ukrajiny, nějakou dobu jsem pracovala v ČR, ted jsem požádala o česky důchod, ale od ČSSZ jsem dostala informace že k 1.4.2003. jsem měla trvaly pobyt na územi ČR a proto důchod na UKR pobiram neopravněně a mam to vratit. Můzu ukr důchod nechat a v česku pobirat pouze za doby od 1.4.2003? děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Chtějí, abych vrátila důchod Ukrajiny a budu pobírat český důchod

Dvoustranná smlouva o sociálním zabezpečení mezi Českou republikou a Ukrajinou jasně stanoví, že všechny doby získané před vstupem smlouvy v platnost (1.4.2003) hodnotí ten stát, na území kterého jste naposledy před tímto datem měla trvalé bydliště. Pokud to byla Česká republika, musí je hodnotit Česko, jako by byly získány v Česku.

České důchody jsou výrazně vyšší než ukrajinské (i když je u nás vyšší důchodový věk). Ve výsledku budete jistě pobírat vyšší důchod.

Otázka doplněna:

dobrý den,
moc děkuji za poskytnuté informace. Mohla bych ještě prosím upřesnit – v odpovědi od Vás je uvedeno že hodnotí ten stát, na území kterého jsem naposledy před tímto datem 1.4.2003 měla trvalé bydliště – tak se chci zeptat – v tuto dobu jsem měla povolen trvaly pobyt v Česku, ale kromě toho já mam pořad také ukrajinsky pobyt, ten jsem nikdy ne rušila (jsem Ukrajinka a mam ukrajinské občanství), znamená to že byly platné oba pobyty?děkuji moc

Odpověď doplněna:

Trvalý pobyt ve dvou státech mít nemůžete a ani tehdy jste mít nemohla. Jaké máte občanství, není pro trvalý pobyt důležité a není to důležité ani pro hodnocení dob při výpočtu důchodu.