Chci si nyní začít platit dobrovolné důchodové pojištění. Stačí pro započítání doby platit 1 413 Kč měsíčně?

Otázka:

Dobrý den, jsem ročník 1969 a mám dobu pojištění celkově 23 let a 46 dní, z toho náhradní doba je necelých 9 let. Několik let pobírám ID 2. stupně. Chci si nyní začít platit dobrovolné důchodové pojištění a mám několik dotazů. 1. Stačí pro započítání doby platit 1 413 Kč měsíčně? (minimum pro OSVČ vedlejší činnost). 2. Pokud by mi v době dosažení důchodového věku chyběl víc než rok doby pojištění, lze doplatit? 3. Pokud bych v době dosažení důchodového věku neměla rozhodnou dobu pojištění, bude mi dále vyplácen ID? 4. Lze dosáhnout potřebné doby pojištění později, než je dosažení důchodového věku? (Např. v 65 letech mi budou chybět 2 roky pojištění, můžu pojištění platit další 2 roky a budu za tyto 2 roky, tedy v 67 letech, mít nárok na výplatu starobního důchodu? Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Chci si nyní začít platit dobrovolné důchodové pojištění. Stačí pro započítání doby platit 1 413 Kč měsíčně?

  1. Ne, nestačí. Minimální výše dobrovolného důchodového pojištění v roce 2024 činí 3078 Kč.
  2. Doplácet vždy musíte nějaké konkrétní období – jednoduše dobu od – do. Zda jde o měsíc, rok nebo pět let s tím nijak nesouvisí. Pokud vám bude chybět více než rok, budete ho moci doplatit za předpokladu, že budete mít k dispozici období, které se bude dát dobrovolným důchodovým pojištěním pokrýt. Které doby lze doplatit, vysvětluji v článku o dobrovolném důchodovém pojištění.
  3. Na tento dotaz jsem vám odpovídal již v květnu 2023. Proč se ptáte znovu?
  4. Ano, lze – vysvětloval jsem včera.

Otázka doplněna:

Děkuji za odpověď na předchozí dotaz o nutné výši dobrovolného důchodového pojištění, nutného pro započítání do rozhodné doby pojištění. V tom případě ale mám otázku, k čemu je důchodové pojištění pro OSVČ – vedlejší činnost – ve výši 1 413 Kč měsíčně, když se tato doba nepočítá? Má tedy nějaký význam tuto částku dobrovolně platit? Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Vy jste se ale ptala na dobrovolné důchodové pojištění. To, o čem píšete nyní, není dobrovolné důchodové pojištění, ale je to záloha na sociální pojištění OSVČ vykonávající vedlejší činnost.

Dobrovolné důchodovém pojištění si obvykle platí osoba, která není jinak pojištěná a chce, aby se jít uvedená doba počítala do doby pojištění na důchod.

Sociální pojištění platí osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) z této činnosti. Částka, o které píšete je pouze minimální záloha, kterou OSVČ vykonávající vedlejší činnost může odvádět (a někdy nemusí). Záleží na výši daňového základu na Přehledu a příjmech a výdajích OSVČ. Pokud je pojistné (ne pouze záloha) uhrazeno, pak je pochopitelně OSVČ pojištěná.