Budu mít nárok na vdovský důchod, když nebudu mít potřebnou dobu pojištění?

Otázka:

Dobrý den, mám několik otázek. 1. V současné době pobírám ID 2. stupně, nepracuji. Doba pojištění činí asi 23 let. Bude mi ID po dosažení důchodového věku převeden na starobní i v tomto případě (tzn. když nemám „odpracováno“ 35 let?
2. Pokud bude výše mého ID nižší než minimální výše starobního důchodu, bude po dozašení důchodového věku tento rozdíl dorovnán?
3. Budu mít nárok na vdovský důchod, když nebudu mít potřebnou dobu pojištění?
Předem děkuji za odpovědi.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Budu mít nárok na vdovský důchod, když nebudu mít potřebnou dobu pojištění?

Invalidní důchod se transformuje na starobní v 65 letech – § 61a zákona č. 155/1995 Sb. Jedná se v zásadě pouze o přejmenování invalidního důchodu na starobní, takže v tomto případě se potřebná doba pojištění nesleduje a důchod je vyplácen v dosavadní výši.

Minimální výše letos přiznávaného starobního důchodu činí 4810 Kč. Předpokládám, že pobíráte vyšší invalidní důchod. Aby bylo možné porovnat výši invalidního a starobního důchodu, musíte získat potřebnou dobu pojištění pro vznik nároku na invalidní důchod. Tématu se věnuji zde.

Informace o nároku na vdovský důchod, naleznete v tomto článku. Potřebnou dobu pojištění musí získat zemřelý, ne vdova nebo vdovec.