Je mi 45 let. Má smysl si platit dobrovolné důchodové pojištění?

Otázka:

Dobrý den pane Mařík.Manželka 45 roků rok a půl po CMP(globální afázie),přiznán ID 2 stupněn.Nyní na UP,do konce roku podpora v nezaměstnanosti.Práci nemůžeme sehnat ani na skrácený ůvazek.CHci se zeptat jestli má význam platit dobrovolné důchodové pojištění.Po novém roce se odhlásí z UP.Musí intenzivně pracovat na obnově řeči,psaní,počítání,čtení.Následky CMP.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je mi 45 let. Má smysl si platit dobrovolné důchodové pojištění?

V článku úřad práce a důchod vysvětluji, v jakém rozsahu se doba evidence na úřadu práce hodnotí při výpočtu důchodu. Platit si dobrovolné důchodové pojištění má smysl až poté, co je „vyčerpána“ veškerá doba evidence, která se hodnotí, příp. po konci evidence.

Zda má smysl platit si dobrovolné důchodové pojištění záleží na vašem pohledu na věc – zda věříte, že takto získaná doba pojištění a vyměřovací základy (výdělky) někdy manželce „k něčemu budou“. Vzhledem k tomu, že vaší manželce zbývá do dosažení důchodového věku okolo 20 let a za tu dobu se může leccos změnit, není možné v tomto směru dávat kvalifikované rady. Já se spíše přikláním k variantě si dobrovolné pojištění platit, ale vše záleží na vás.