Musím si platit dobrovolné důchodové pojištění?

Otázka:

Jsem narozena 15.8.1962,mám dvě děti a nyní jsem na úřadu práce. Řekli mi, že si musím platit důchodové, jelikož nemám prý potřebných 35 let odpracováno. Platím si 1812 Kč měsíčně, respektive to za mne platí manžel. Výuční list od 1. 9. 1977 – 30. 6. 1980, pak zaměstnaná, 2x mateřská a 2x úřad práce.
1.musím si platit,když včetně učení mám cca 36 let?
2.žijeme z manželova platu,můžeme tuto částku někde kompenzovat?
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Musím si platit dobrovolné důchodové pojištění?

Jak již sám název tohoto institutu napovídá (dobrovolné důchodové pojištění), jeho platba není povinná, ale dobrovolná. Vystavujete se však riziku, že v době dosažení důchodového věku nesplníte podmínku potřebné doby pojištění a starobní důchod vám nebude přiznán.

Více k problematice v článku: Nárok na důchod – kolik let potřebujeme na starobní důchod?

Velmi pochybuji, že již máte splněnu podmínku potřebné doby pojištění (35 let), když vám bylo doporučeno (předpokládám, že na důchodovém oddělení OSSZ), abyste si platila dobrovolné důchodové pojištění. Zřejmě se domníváte, že se vám na starobní důchod hodnotí veškerá evidence na úřadu práce. Tak to ale není, protože doba evidence na úřadu práce se pro nárok na důchod a jeho výpočet hodnotí velmi omezeně – vizte článek Úřad práce a důchod.

To, že jste doma (a teď žádným způsobem nehodnotím důvod) a platíte si dobrovolné důchodové pojištění, vám nikdo kompenzovat nebude. To by pak nepracoval nikdo…