Zvýšení invalidního důchodu na III. stupeň a nárok na nemocenskou (podpůrčí doba)

Otázka:

Dobrý den,
jsem čid a přišla mi pozvánka k LPK. Od 1.6.2015 jsem na nemocenské, mimo nemoc páteře, na kterou pobírám čid mi diagnostikovali karcinom a začala léčba… Moje obvodní říkala, že dostanu zřejmě PID a můj dotaz zní, pokud mi přiznají PID od 1.8.2015, bude mi vyplácená nemocenská těch 70 dní, nebo se tam započítá doba od 1.6.2015, kdy jsem započal nemocenskou a zda není výhodnější zůstat u ČID /výpočet před rokem 2010/ a dosávat i nemocenskou. Děkuji.

Odpověď:

Zvýšení invalidního důchodu na III. stupeň a nárok na nemocenskou

“Zkrácená” podpůrčí doba nemocenské poživatele invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně činí 84 dní (14 dní náhrady mzdy od zaměstnavatele a 70 dní pobírání nemocenské) – podrobně vysvětleno zde. Pokud budete uznána invalidní ve třetím stupni invalidity, bude se vám podpůrčí doba (skutečně 70 dní) počítat ode dne, který posudkový lékař stanoví jako datum, kdy došlo ke změně stupně invalidity. Od tohoto data budete mít nárok nejvýše na 70 dní nemocenské. Nejedná se tedy o datum jednání na LPS. O datum vzniku dočasné pracovní neschopnosti (od kdy marodíte) by se jednalo v případě, že by datum změny stupně invalidity na III. stupeň předcházelo datu vzniku dočasné pracovní neschopnosti – pak by se počítalo 84 dní (14 + 70). To je asi logické, podpůrčí doba se nemůže počítat dříve, než začnete marodit.

Zda se jakýkoliv postup vyplatí záleží především na částkách, které vám jsou vypláceny. Záleží také na tom, na jak dlouho by vám byl invalidní důchod III. stupně přiznán.