Byl mi přiznán invalidní důchod. Jsem to povinna oznámit svému zaměstnavateli?

Otázka:

Dobrý den, měla bych dva dotazy. Pokud pracuji na plný úvazek a byl mi nyní přiznán ID 1. stupně, zda tuto skutečnost jsem povinna oznámit svému zaměstnavateli. Co se stane, pokud tak neučiním? Mám nějaké další povinnosti vůči zaměstnavateli s tím spojené? Bojím se, že se to v práci rozkřikne mezi kolegy a to bych nerada. Druhý dotaz: Kontrolovala jsem si zaslaný informativní list důchodového pojištění od ČSSZ a nesedí mi v něm roky pojištění. V době od 9/1993 do 6/1996 jsem při studiu na VŠ současně pracovala na částečný úvazek. Potvrzení jsem dodala. Jako zaměstnání mi však počítají až dobu od 1. 1. 1994, dobu od 1. 9. 1993 do 31. 12. 1993 mám započítánu jako studium ndp. Nechápu proč. Že by za mě zaměstnavatel tenkrát 4 měsíce neplatil pojištění? A proč? Co mám v této situaci dělat? Nyní mě to sice ještě nemusí trápit, ale až budu po letech žádat o starobní důchod, může mi tato doba chybět. Děkuji velice za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Byl mi přiznán invalidní důchod. Jsem to povinna oznámit svému zaměstnavateli?

Poté, co jste uznána invalidní, vyzve OSSZ vašeho zaměstnavatele k předložení „potvrzení zaměstnavatel“ podle § 83 odst. 2 zákona č. 582/1991 Sb. Už z tohoto se váš zaměstnavatel dozví, že jste si o důchod požádala a byla uznána invalidní (jinak by OSSZ toto potvrzení nevyžadovala). Oznámit pobírání invalidního důchodu i tak zaměstnavateli máte.

Pokud jste v uvedené době byla zaměstnaná, mělo by na informativním osobním listu důchodového pojištění (IOLDP) být uvedeno „zaměstnání“. Z jakého důvodu tomu tak není, ale nejsem schopen určit. Pravděpodobně zaměstnavatel nevyhotovil evidenční list důchodového zabezpečení (ELDZ). Uvedená doba se netýká jen výpočtu starobního, ale i invalidního důchodu, takže byste ji nyní řešit měla. Pokud máte na IOLDP uvedeno také studium, zkontrolujte ho ještě jednou – doba zaměstnání může být na jiném řádku a někdy je v těchto místech IOLDP trochu nepřehledný. Obraťte se na místně příslušnou OSSZ, kde mohou zjistit, zda z této doby má ČSSZ k dispozici ELDZ. Zda za vás zaměstnavatel platil nebo neplatil sociální pojištění se vůbec nesleduje. Důležité je, zda vyhotovil ELDZ.

Upozorňuji, že po zhodnocení zaměstnání s nízkým výdělkem místo studia může dojít i ke snížení výše důchodu.