Musím novému zaměstnavateli nahlásit, že mám přiznán předčasný důchod bez výplaty?

Otázka:

Dobrý den, pokud požádám o předčasný důchod bez výplaty k 31.12.2022 a od 1.1.2023 nastoupím k novému zaměstnavateli jsem povinen mu tuto skutečnost oznámit? A druhý dotaz, Musí zaměstnavatel tuto skutečnost ohlásit ČSSZ? Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Musím novému zaměstnavateli nahlásit, že mám přiznán předčasný důchod bez výplaty?

Pokud důchod není vyplácen, nemáte v zásadě povinnost tuto skutečnost zaměstnavateli oznamovat. Oznamovací povinnost byste měl až při pobírání předčasného důchodu, kdy by ji měl i váš zaměstnavatel vůči ČSSZ, protože je třeba nahlásit ČSSZ zaměstnávání poživatele předčasného starobního důchodu.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
děkuji za rychlou odpověď.
Mám ještě jeden dotaz.
Pokud by mi nový zaměstnavatel nevyhověl s uzavřením smlouvy k 1.1.2023 a trval na smlouvě od 2.1.2023 je možné si pojištění zpětně doplatit a nepřijít tak o krácení o 90 dnů?
Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Použít dobrovolné důchodové pojištění pro tento účel není možné.

Nejde jen o smlouvu, ale i o účast na pojištění, kdy smlouvu můžete mít od 1. ledna, ale pokud do práce půjdete až 2. ledna, máte účast až od 2. ledna – § 10 odst. 1 zákona č. 187/2006 Sb.. To se netýká např. státních zaměstnanců, kteří pobírají plat, tj. stejnou částku bez ohledu na počet dní v měsíci.