Pokud bych podala žádost o prodloužení podpůrčí doby, budou mi stále vypláceny nemocenské dávky?

Otázka:

Dobrý den, jsem poživatelem invalidity II. stupně. Nyní jsem od 16. 07. 2018 na neschopence (ze stejných důvodů jako mi byl přiznána invalidita). Dne 31.07.2019 mně končí podpůrčí doba pro vyplácení nemocenských dávek. Lékař mně navrhl, abych na základě zhoršení zdravotních podmínek zažádala o navýšení stupně invalidity. Zažádala jsem tedy o zvýšení už koncem května. Bohužel mě lékař odeslal na nová vyšetření a konečnou zprávu budu mít až 05.08.2019. Můžete mi poradit, jak mám postupovat? V zaměstnání jsem dala rozvázání pracovního poměru dohodou k 30.06.2019. Nyní nevím jestli mám žádat posudkovou komisi o prodloužení doby nemocenské o tři měsíce než se vše vyřídí. A proto bych potřebovala poradit. 1. pokud bych podala žádost o prodloužení podpůrčí doby, budou mi stále vypláceny nemocenské dávky?
2. Pokud by mi byla přiznána invalidita III. stupně musela bych vracet část nemocenské dávky od doby, kdy jsem zažádala o navýšení ID. (tedy od května 2019)? Děkuji moc.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pokud bych podala žádost o prodloužení podpůrčí doby, budou mi stále vypláceny nemocenské dávky?

Zda zdravotní stav odpovídá spíše prodloužení podpůrčí doby nemocenského nebo invaliditě (dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu) závisí na jeho zhodnocené posudkovým lékařem. Pokud na stejnou diagnózu pobíráte invalidní důchod, je spíše nepravděpodobné, že by vám byla podpůrčí doba prodloužená. Jestliže by vám byla podpůrčí doba prodloužená, samozřejmě by vám dále naleželo nemocenské (kvůli tomu se o prodloužení podpůrčí doby nemocenského žádá).

Poživatel invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně má zkrácenu podpůrčí dobu nemocenského na 70 dní. Pokud by došlo ke zvýšení stupně invalidity na III. stupeň, ode dne změny stupně invalidity, které stanovuje posudkový lékař, by vám nemocenské náleželo nejvýše po tuto dobu. V situaci, kdy by datum změny stupně invalidity zasahovalo více do minulosti (nemocenské by v souběhu s invalidním důchodem pro invaliditu III. stupně náleželo více než 70 dní), vznikl by přeplatek na nemocenském, který by byl zúčtován s doplatkem invalidního důchodu.

Nyní zvažte žádost žádost o prodloužení nemocenského (tím nic nezkazíte). Pokud bude zamítnuta, přihlaste se do evidence ÚP a vyčkejte rozhodnutí o změně výše invalidního důchodu.