Opravdu není možné po prodloužení nemocenské získat ID 1. nebo 2. stupně?

Otázka:

Dobrý den,jsem po onkologicke léčbě.Nemocenska mě končí v lednu.Z důvodu většího vyšetření a následných lázní jsem zadala o prodloužení nemocenské dávky o 3 měsíce.Posudkovy lékař mi sdělil,že pokud mě prodlouží nemocenskou,nedostanu pak důchod. Je v pořádku takové jednání?Dal by mě důchod plný,ale jen na rok,pak by mě ho vzal.Na otázku co po roce me rekl,že si nějakou práci najdu.
Opravdu není možné po prodloužení nemocenské získat ID 2,1 stupně? Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Opravdu není možné po prodloužení nemocenské získat ID 1. nebo 2. stupně?

I po prodloužení podpůrčí doby nemocenské je možné byt uznána invalidní v jakékoliv stupni invalidity (i ve 3. stupni). Nevím, proč vám takovou nesmyslnou informaci posudkový lékař sděloval.

Prodloužení nemocenských dávek se provádí, pokud se nejedná o dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav (potřebný k přiznání invalidního důchodu) a k vyléčení má dojít v rámci nemocenské. Naopak invalidita se uznává, pokud se jedná o dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav (§ 26 zákona č. 155/1995 Sb.) a nepředpokládá se jeho zlepšení v rámci dočasné pracovní neschopnosti. Může se ale samozřejmě stát, že nejdříve to vypadá na “vyléčení” v rámci neschopenky a nemocenská se prodlouží, ale následně se dospěje do stádia “dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu” a je uznána invalidita.