Zvýší mi 7 let placení dobrovolného důchodového pojištění důchod o stokoruny

Otázka:

Dobrý den,
děkuji Vám za Vaši rychlou odpověď. Mám ještě několik upřesňujících dotazů,kdybyste mi na ně odpověděl,by lbych moc rád.
1. Pokud si tedy budu platit dobrovolné důchodové pojištění těch 7 let (minimální částku,která je nyní cca 2.500), o kolik se mi zvedne důchod? Nezdá se mi, že by to byly ty cca 3.000 jak píšete, nebudou to spíše jen stokoruny? Připomínám, že roky, potřebné k nároku na důchod mám splněné. Spíš mám obavu, že se tím, že budu platit jen minimum, “naředí” vyměřovací základ.
2. Napadá mě, zda by nebylo tedy výhodné si platit (pokud vůbec) jen některé roky – například ke konci těch 7 let..?
3. A ještě – jako OBZP se stačí přihlásit pouze své zdravotní pojišťovně, nebo to musím hlásit ještě někde jinde?
Mnohokrát Vám děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zvýší mi 7 let placení dobrovolného důchodového pojištění důchod o stokoruny

Navazujeme na tuto odpověď.

  1. Jeden rok doby pojištění už při dnešních výších důchodů ovlivní důchod běžně i 300 Kč až 350 Kč. A to je jen samotná doba bez přihlédnutí k dalším získaným vyměřovacím základům. Ty sice v případě placení minimálního dobrovolného důchodového pojištění nejsou takové jako zaměstnání, ale opět přispějí ke zvýšení důchodu. To, že jste již získal potřebnou dobu pojištění, je dobře, ale s uvedeným to nijak nesouvisí – čím více let pojištění, tím pro výpočet důchodu lépe. Jak píši výše, vyměřovací základ z dobrovolného důchodového pojištění není moc vysoký – v roce 2020 by to za celý rok bylo 104.508 Kč – ale stále je to více než 0 (nula), když nejste pojištěný vůbec (žádný výdělek vám průměr zhorší víc než malý výdělek).
  2. To bylo asi stejně výhodné jako platit si jen některé roky na začátku zmiňovaných 7 let, nebo uprostřed tohoto období. Zbytek je o návratnosti, jak jsem psal minule.
  3. Ano, stačí se přihlásit jako samoplátce u své zdravotní pojišťovny.