Má smysl si sedm let před předdůchodem platit dobrovolné důchodové pojištění?

Otázka:

OBZP a následný předdůchod
Dobrý den, jsem ročník 1967.
V systému důchodového pojištění v září tohoto roku (2020) budu 39 let (učiliště + 2 roky vojna + zaměstnání). Mám zdravotní problémy (se zády).
Kdybych letos skončil pracovní poměr a platil si pouze zdravotní pojištění – jako OBZP – 7 let a v 60ti letech bych šel do předdůchodu (tj. 5 let před dosažením důchodového věku, který momentálně je u mě 65 let), vyplatilo by se mi ještě platit během těch 7 let, co bych byl OBZP dobrovolně důchodové pojištění u OSSZ?
Jde mi o to, jak by se případné placení či neplacení tohoto dobrovolného důchodového pojištění (v minimální výši) projevilo na výši starobního důchodu (samozřejmě z pohledu letošního roku 2020). V diskuzi jsem četl Vaši odpověď, že i předdůchod sníží starobní důchod až cca o 1.500 Kč.
Je mi jasné, že Vaše případná odpověď bude platná pouze pro momentální situaci v roce 2020. Na ÚP jít nechci.
Děkuji moc za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Má smysl si sedm let před předdůchodem platit dobrovolné důchodové pojištění?

Zda má smysl platit si dobrovolné důchodového pojištění je vždy otázkou návratnosti, tj. především toho, jak dlouho budete jednou starobní důchod pobírat. Jeden rok doby pojištění vč. chybějících vyměřovacích základů ovlivní starobní důchod klidně o 400 Kč až 500 Kč. Nejen, že nezískáváte další dobu pojištění, ale jako vyměřovací základ (výdělek) se vám hodnotí nula. U dobrovolného důchodového pojištění byste měl nižší vyměřovací základ než výdělek ze zaměstnání, ale to pro dále uvedené zanedbáme. Za sedm let to pak může být částka přesahující 3.000 Kč, o které bude starobní důchod nižší. Na dobrovolném důchodovém pojištění pak již nyní za rok zaplatíte téměř 30.000 Kč a do budoucna bude tato částka růst. Za sedm let tak zaplatíte 210.000 Kč (spíše ještě více). V této modelové situaci by pak návratnost takového postupu činila 210000/3000, tj. 70 měsíců. Po 70 měsících pobírání starobního důchodu by se vám začalo vyplácet, že jste si pojištění platil.