Budu cestovat v zahraničí. Kolik si mám platit důchodové pojištění?

Otázka:

Dobrý den, je mi 32 let. Chystám se 3 roky cestovat a budu si platit dobrovolné důchodové pojištění. Minimální výše je 1863 Kč – vyplatí se platit větší částku, třeba 3000 Kč? Jak to ovlivní v budoucnu můj starobní důchod? Děkuji za radu.

Odpověď:

Budu cestovat v zahraničí. Kolik si mám platit důchodové pojištění?

Minimální výše dobrovolného důchodového pojištění (1.863 Kč) odpovídá vyměřovacímu základu 6.653 Kč (tato částka by se vám při výpočtu důchodu hodnotila jako hrubá měsíční mzda). Pojistné činí 28 % vyměřovacího základu. Pokud si budete platit 3.000 Kč měsíčně, bude se vám při výpočtu důchodu hodnotit “hrubá mzda” 10.715 Kč.

Vzhledem k vašemu věku si trochu říct, že vám bude bohatě stačit platit si minimální výši dobrovolného důchodového pojištění. Ještě před dvaceti lety se při výpočtu důchodu hodnotilo pět nejlepších let z posledních deseti let před důchodem. Dnes se hodnotí všechny výdělky od roku 1986. Jak to bude za nějakých 35 let, kdy dosáhnete důchodového věku vy, to vám dnes nikdo neřekne, ale klidně se může stát, že se výdělky z této doby hodnotit vůbec nebudou. Pokud by se přeci jen hodnotily, tři roky nižšího vyměřovacího základu vám výši důchodu zásadním způsobem neovlivní.