Zvýšení důchodu při změně data vzniku invalidity a zpětná výplata důchodu

Následující dotaz navazuje na tuto odpověď.

Otázka:

Dobrý den,

předem bych chtěla moc poděkovat za odpověď. V mém případě došlo k poměrně zásadní změně, datum vzniku invalidity 3. st. bylo stanoveno zpětně na září 2009 (narozena únor 1987), jak velkou změnu při výpočtu invalidního důchodu mohu očekávat, pokud je doba od dosažení 18 let, s výjimkou 2 měsíců plně kryta sociálním pojištěním, a to 4 roky studia (2005 – 2007, 2009) a 1 rok zaměstnání na HPP (2008). Součet vyměřovacích základů za tuto dobu je 175 000,-.

Dále bych se ráda zeptala na dobu, za kterou je možné zpětné doplacení invalidního důchodu a zda je možno zažádat o vrácení přeplatku na zdravotním  pojištění (VZP), pokud jsem byla od roku 2010 do současnosti samoplátce?

Ještě jednou děkuji a přeji hodně úspěchů.

Odpověď:

Zvýšení důchodu při změně data vzniku invalidity a zpětná výplata důchodu

Získané vyměřovací základy váš důchod s největší pravděpodobností neovlivní. Při výpočtu důchodu však bude ČSSZ postupovat v souladu s ust. § 42 zákona o důchodovém pojištění (v případě, že vám skutečně mezi 18. rokem věku a vznikem invalidity nechybí více než jeden rok pojištění) – podle tohoto výpočtu by výše invalidního důchodu přiznaného v roce 2009 měla činit 8.658 Kč, po valorizací mi letošní výše vychází zhruba na 9.280 Kč.

ČSSZ vyplácí důchody nejvýše pět let zpětně – takto bude postupovat i ve vašem případě.