Zpětně přiznaná náhrada za ztrátu na výdělku

Otázka:

Dobrý den,
na základě soudního rozhodnutí mi byla zpětně vyplacena náhrada za ztrátu na výdělku za několik zdaňovacich období v jednom období v celku. Při odchodu do starobního důchodu mi bude k tomuto příjmu přihlédnuto. Je nutné mít tento příjem od bývalého zaměstnavatele vypsán na ELDZ nebo jiným způsobem? A pak stačí pouze vypsán doklad za období, kdy byly peníze vyplaceny nebo musí být vypsány částky za jednotlivé roky? ČSSZ požaduje částku v hrubém nebo čistém příjmu?
Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zpětně přiznaná náhrada za ztrátu na výdělku

Náhrada za ztrátu na výdělku se neuvádí na evidenčním listu důchodového pojištění (ELDP; ELDZ se používaly na období do konce roku 1995), ale příslušná pojišťovna, příp. zaměstnavatel ji potvrzuje na zvláštním tiskopisu. Náhrada by měla být zpětně vypsána do období, za které náleží.

Vyměřovací základ, se kterým ČSSZ pracuje je roven hrubé mzdě.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
děkuji mnohokrát za odpověď . Odpověď je pro mne velmi důležitá .Pomohla mi. Jen prosím, má tento tiskopis nějaký název nebo, kde bych našla jeho verzi.

Děkuji za informaci

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Tiskopis pro zaměstnavatele má ČSSZ k dispozici na této stránce. Pojišťovny mají své vlastní formuláře – nejde o předepsaný tiskopis, takže potvrzení údajů na něm není povinné, ale lze využít i vlastní formuláře pojišťoven, příp. zaměstnavatelů.