Zpětně přiznání důchodu a hodnocení výdělků a náhrady

Otázka:

Dobrý den , je mi 60 let a v 55 a půl letech jsem měl nárok na odchod do hornického důchodu , ale je mi vyplácena náhrada za ztrátu na výdělku . Když zažádám zpětně o vyplacení důchodu , budu muset vracet zpětně náhradu za výdělek , vím že mi náleží jen do přiznání starobního důchodu . Pokud ji budu muset vracet , tak z hrubého příjmu , ze kterého srazili daň , nebo jen čistý příjem , který jsem fakticky obdržel ? Jinak stále pracuji a jestli by se mi důchod počítal z nynějšího příjmu + náhrady , nebo z příjmu + náhrady , které platily před těmi 4 a půl lety a jestli by se mi započítaly všechny příjmy do teď .
Děkuji Vám za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zpětně přiznání důchodu a hodnocení výdělků a náhrady

Jakým způsobem by probíhalo vrácení vyplacené náhrady za ztrátu na výdělku, se musíte informovat u pojišťovny, která vám náhradu vyplácí. Takovéto podrobnosti neznám – zabývám se skutečně pouze důchody.

Pokud si o důchod požádáte zpětně k datu v roce 2012, budou jeho výši ovlivňovat vyměřovací základy (výdělky) a náhrady za ztrátu na výdělku z let 1986 až 2011. Pozdější již důchod neovlivní.