Zápočet studia do důchodu při zaměstnání a brigádách

Otázka:

Dobrý den,
dne 10. 10. 1975 jsem dovršil 24 let. v té době jsem ale ještě dopisoval diplomovou práci na VŠ (datum na diplomu je 9. 6. 1977). Nicméně v tomto období (mezi 10. 10. 1975 a obdržením diplomu jsem již začal pracovat (brigády, pracovní poměr). Počítám dobře dobu pojištění pro výpočet výše důchodu po 18 letech věku: (6×0,8) + odpracovanou dobu na brigádách a v pracovním poměru bez ohledu na datum vystavení diplomu? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Zápočet studia do důchodu při zaměstnání a brigádách

Ano, dobu pojištění pro výpočet výše starobního důchodu počítáte správně. Prvních šest let studia po 18. roce věku vám bude hodnoceno v rozsahu 80 %. V případě, že jste poté získal další dobu pojištění (přesněji zaměstnání), můžete tuto dobu do celkové doby připočítat. Datum vystavení diplomu z vysoké školy nemá na zápočet dalších dob zaměstnání vliv – rozhodující je, že jste byl skutečně zaměstnaný.

Pro úplnost dodávám, že doba zaměstnání (např. prázdninových brigád) by vám byla hodnocena i v době prvních šesti let po 18. roce věku – při souběhu se hodnotí jen jedna doba a to ta výhodnější, což by v tomto případě bylo zaměstnání, protože je hodnoceno na 100 %. Před 18. rokem se studium i případné zaměstnání hodnotí totožně, tj. na 100 %.