Žádost o předčasný důchod – vzor

Otázka:

Dobrý den, narodila jsem se v roce 1957 a mám dvě děti. Chci odejít do předčasného důchodu, protože už dva roky nemám práci s jsem na úřadu práce. Nevím, jak mám postupovat, když si chci podat žádost o předčasný důchod? Kde mám začít a jak mám postupovat? Existuje nějaký vzor žádosti? Kdy nejdřív můžu o důchod požádat? Děkuji pěkně za vaši odpověď.

Odpověď:

Žádost o předčasný důchod – vzor

Žádost o předčasný důchod s klienty sepisuje okresní správa sociálního zabezpečení místně příslušná podle trvalého bydliště žadatele. Neexistuje žádný veřejnosti přístupný formulář nebo vzor žádosti o důchodu – žádost sepisuje přímo pracovnice důchodového oddělení a žadatel si je „pouze“ podepíše. Žádost o předčasný důchod je možné podat nejdříve 4 měsíce před požadovaným datem přiznání a nejpozději na toto datum – žádost o předčasný důchod není možné podat zpětně (např. pokud chcete odejít do předčasného důchodu od 5. 3. 2015, je možné žádost podat v období od 5. 11. 2014 do 5. 3. 2015).

Doporučuji vám přečíst si náš článek o předčasném důchodu, ve kterém naleznete všechny potřebné podrobnosti k odchodu do předčasného důchodu. Jak je uvedeno v článku, velmi doporučuji nejdříve navštívit vaši okresní správu sociálního zabezpečení, kde zkontroluji, zda máte všechny podklady v evidenci České správy sociálního zabezpečení v pořádku.

Pokud si nevíte rady se stanovení vhodného data k odchodu do předčasného starobního důchodu, doporučuji vám využít naši kalkulačku důchodového věku, která vám mimo výpočtu důchodového věku spočítá i data vhodná k odchodu do předčasného důchodu.