Žádost o invalidní důchod – tiskopis

Otázka:

Dobrý den,
prosím o zodpovězení následující dotazu. Mám již mnoho let problémy se zády a nyní už to zašlo tak daleko, že si chci podat žádost o invalidní důchod. Tiskopis jsem sice na stránkách České správy sociálního zabezpečení našel, ale nevím, jak dál postupovat? Jak tiskopis vyplnit a kam ho mám poslat? Děkuji za vaši odpověď.

Odpověď:

Žádost o invalidní důchod – tiskopis

Tiskopis žádosti o invalidní důchod, který jste našel na webu České správy sociálního zabezpečení, nemůžete použít k podání žádosti o invalidní důchod. Tento slouží pouze pro k podání žádosti občanům, kteří žijí v zahraničí v zemi, se kterou nemá Česká republika uzavřenu oboustrannou dohodu o sociálním zabezpečení. V České republice sepisuje žádost o invalidní důchod okresní správa sociálního zabezpečení. Vy sám si tedy žádost o invalidní důchod sám sepisovat nebudete.

Potřebné doklady a další informace jak postupovat, naleznete na stránce o žádosti o invalidní důchod.

Důležité informace vám také přinese stránka “Chci žádat o invalidní důchod“. Na této stránce naleznete seznam článků, které je vhodné přečíst (a velmi vám to doporučuji) před podáním žádosti o invalidní důchod.

Zákonná úprava
§ 6 odst. 4 písm. i zák. č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení:
Okresní správy sociálního zabezpečení sepisují žádosti o dávky důchodového pojištění v případech stanovených tímto zákonem.