Vysvětlení, proč nemám nárok na starobní důchod. Nesouhlasím s tím.

Otázka:

Dobrý den, jak je možné jsem v ČID beru pouze: 5300kč nemohu chodit mám na obouch nohách dnu vychovala jsem 4 děti jsem ročník 1955 chtěla jsem jít do předčastného starobního důchodu je mi 60 a bylo mi řečeno že mám nárok až za 11 let nesouhlasím s tím jak je to možné? prosím o zdělení jak je to možné a vysvětlení mé situace děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Vysvětlení, proč nemám nárok na starobní důchod. Nesouhlasím s tím.

Podle toho, jak svoji situaci popisujete, nesplňujete podmínku získání potřebné doby pojištění proto, aby vám mohl být přiznán starobní důchod.

Aby vám mohl být starobní důchod k dosažení důchodového věku přiznán, musíte získat 29 nebo 30 let pojištění (podle toho, kdy jste se v roce 1955 narodila). Ty jste zřejmě nezískala a bylo vám sděleno, že by vám mohl být přiznán ztv. poměrný starobní důchod. K jeho přiznání stačí získat 20 let pojištění, ale je možné ho přiznat až později – ve vašem případě okolo roku 2023. Přesné podmínky jsou popsány v tomto článku.

Vysvětlení je tedy prosté – málo jste pracovala (přesněji byla jste málo pojištěná) a proto vám nemůže být starobní důchod přiznán.