Jsem v 15 let v částečném invalidním důchodu. Mám nárok na starobní důchod?

Otázka:

Dobrý den, je mi 59 let a nárok na starobní důchod bych podle tabulek měla mít od 17. 1. 2015. Jsem žena,vychovala jsem 4 děti a od roku 1994 jsem byla 5 let v plném invalidním důchodě a poté až dosud v in. důchodě 1. stupně. Mám nárok jít do starobního důchodu? Invalidní důchod jsem pobírala ve výši 3 660 Kč, kolik by asi byla výše starobního, pokud by mi byl přiznán? Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:

Jsem v 15 let v částečném invalidním důchodu. Mám nárok na starobní důchod?

Z toho jak svoji situaci popisujete, nedokáži určit, zda vám vznikne nárok na starobní důchod (kromě toho, že jaké jste brala důchody, jste mi o své době pojištění nic nenapsala). Kolik let doby pojištění musíte získat, pro vznik nároku na starobní důchod, zjistíte z tohoto článku. Ve vašem případě to bude 31 let pojištění a pokud jste od přiznání částečného invalidního důchodu nepracovala, a pokud tuto podmínku splníte, tak jenom velmi těsně (doba pobírání částečného invalidního důchodu ani invalidního důchodu pro invaliditu prvního nebo druhého stupně se nehodnotí jako doba pojištění). Nic vám však nebrání si o starobní důchod požádat – v nejhorším případě bude zamítnut.

V případě, že bude splněna podmínka získání potřebné doby pojištění, bude vám starobní důchod počítán tímto způsobem. Z prosté informace, v jaké výši jste před lety pobírala plný invalidní důchod, nedokáži určit, kolik by vám mohl vyjít starobní důchod. Výši důchod však ovlivňují i odpracované roky (získaná doba pojištění), a pokud máte pouze okolo 30 let pojištění, váš starobní důchod nebude velký.