Výpočet starobního důchodu, když byl invalidní důchod přiznán před rokem 1986

Otázka:

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to u rozhodné doby, když v průběhu produktivního života nastala invalidita. Např. je mi 64 let, chci si žádat o důchod, ale ve svých 35 letech jsem se stal invalidním. Slyšel jsem, že rozhodná doba je pak určena podle toho, co je lepší. Buďto se ukončí dnem přiznání invalidity v mých 35 letech, nebo pokud jsou následné výdělky vysoké a pomůže to k vyššímu důchodu, tak se započte rozhodné období klidně až do důchodu. Je to tak? Dále mě zajímá, jak by to bylo, kdyby mi těch 35 let bylo třeba v roce 1984, kdy se ještě neurčoval vyměřovací základ. Z čeho by se pak počítal důchod, když by rozhodné období končilo právě v roce 1984. Děkuji za odpověď a přeji krásný den.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Výpočet starobního důchodu, když byl invalidní důchod přiznán před rokem 1986

Podrobný popis výpočtu starobního důchodu při předešlém pobírání invalidního důchodu naleznete v tomto článku. Tak jak situaci popisujete, jste výpočet pochopil v základu správně.

Pokud invalidní důchod přiznán před začátkem rozhodného období (výdělky se nyní hodnotí od roku 1986), nic to na výše uvedeném výpočtu nezmění. Starobní důchod vám bude spočítán klasicky (z vyměřovací základů z rozhodného období) a tzv. STOP OVZ výpočtem. I v roce 1984 byl invalidní důchod spočítán z nějakého průměrného měsíčního výdělku (PMV) a z toho je STOP OVZ výpočet proveden. Důchod se přizná v pro vás výhodnější variantě.