Vyplatí se práce nad nárok při pobírání vdovského důchodu?

Otázka:

Dobrý den, beru vdovský důchod a nyní bych měla jít do starobního důchodu, ale chci ještě asi 5 let pracovat, co je pro mě výhodnější – jít do starobního důchodu nebo ne. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Vyplatí se práce nad nárok při pobírání vdovského důchodu?

Práci nad nárok se věnuji v tomto článku. Při práci nad nárok se vzdáte výplaty důchodu s tím, že se budoucí důchod zvyšujete. Výhodnost práce nad nárok je dána především tím, jak dlouho je následně důchod vyplácen – proto není dopředu možné říci, co je výhodnější.

Obecně se práce nad nárok vrací až po více než 12 letech (vysvětleno ve výše uvedeném článku). Vzhledem k tomu, že pobíráte vdovský důchod, který bude po přiznání vyššího starobního důchodu pokrácen, snižuje se návratnost práce nad nárok na cca 7 až 8 let (může se mírně lišit v závislosti na výši důchodu). I přesto, že návratnost práce nad nárok bude ve vašem případě nižší než obvykle, doporučuji spíše pobírat starobní důchod a dále pracovat.

Např.: Pobíráte vdovský důchod 7.400 Kč, starobní důchod budete mít 12.400 Kč. Po přiznání starobní důchodu by se vdovský důchod pokrátil na 2.500 Kč. Dohromady byste pobírala 14.900. Rozdíl mezi nepokráceným vdovský důchodem a starobním a pokráceným vdovským důchodem činí 7.500 Kč (14900 – 7400). Prací nad nárok si za 90 dní této činnosti zvýšíte důchod zhruba o 230 Kč. Za tři měsíce (90 dní) se tedy vzdáte 22.500 Kč (7500 x 3). Návratnost takového postupu je 22500 / 230 = 98 měsíců, tj. cca 8 let. Při delší práci nad nárok je návratnost prakticky totožná (zvyšuje se částka, o kterou si důchod zvýšíte, ale také ta, které se vzdáte).
(Pozn.: jedná se o imaginární hodnoty, ale v těchto mantinelech se návratnost běžně pohybuje).

Nad rámec dotazu bych upozornil, že nárok na výplatu důchodu je až pět let zpětně. Pokud se nyní ještě nebudete chtít rozhodnout, nemusíte si o starobní důchod požádat. Po určité době se budete moci rozhodnout (doporučuji nejpozději do pěti let), zda si o starobní důchod požádáte zpětně, nebo budete tzv. pracovat na procenta. V případě, že si požádáte zpětně, bude vám doplacena stejná částka, jakou byste pobírala v měsíčních splátkách, ale tentokrát jednorázově.