Co je výhodnější – předdůchod, předčasný důchod nebo úřad práce s max. možnou podporou?

Otázka:

Zaměstnavatel chce, abych se vzdala funkce, a nabízí vysoké odstupné (7 platů + odměny). Pokud se tak stane k 1. 10. 2016, tak mi zbývá do důchodu cca 16 měsíců. Penzijní připojištění mám teprve od letošního roku, neboť jsem měla životní pojištění a rovněž mám úspory. Jak postupovat, co je výhodnější – je možný předdůchod, předčasný důchod nebo úřad práce s max. možnou podporou?

Odpověď:

Co je výhodnější – předdůchod, předčasný důchod nebo úřad práce s max. možnou podporou?

Využít předdůchod nemůžete, protože nesplňujete jednu z podmínek pro jeho přiznání (tj. trvání doplňkového penzijní spoření v délce nejméně 5 let). Stejně bych vám předdůchod nedoporučil z důvodů popsaných v tomto článku.

Co je výhodnější není možné dopředu určit, protože “výhodnost” jakéhokoliv postupu nezáleží nejen na tom, jak vysokou dávku byste mohla pobírat (předčasný důchod vs. podpora), ale především na tom, jak dlouho budete starobní důchod pobírat. Tématu “výhodnosti” se věnuji v tomto článku.

Vzhledem k tomu, že byste dostala odstupné ve výši 7 platů, tj. nenáležela by vám v prvních 7 měsících evidence na úřadu práce podpora v nezaměstnanosti, volil bych v tomto případě odchod do předčasného důchodu, protože odstupné nemá na možnost pobírání předčasného důchodu vliv.