Nežádat o vyplácení starobního důchodu ihned v dubnu a pokračovat v zaměstnání?

Otázka:

Dobrý den,
Chci poprosit o radu. V dubnu 2019 by moje matka měla mít nárok na starobní důchod. Potřebovala bych se dozvědět, co je pro ni výhodnější? Jestli nežádat o vyplácení starobního důchodu ihned v dubnu a pokračovat v zaměstnání (může jí být starobní důchod vyplacen i zpětně a povýšen o určitá procenta)? Nebo si požádat o starobní důchod ihned od dubna a současně pobírat mzdu?
Velmi děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nežádat o vyplácení starobního důchodu ihned v dubnu a pokračovat v zaměstnání?

Co je v této situaci “výhodnější” není možné říci, když nikdo z nás neví, jak dlouho bude starobní důchod pobírat. Vše vysvětluji v článku o návratnosti.

Informace o práci “na procenta” naleznete v tomto článku. Práci nad nárok ale moc nedoporučuji, právě kvůli velmi dlouhé době návratnosti.

Požádat o starobní důchod je možné i zpětně a starobní důchod je možné doplatit až pět let zpětně od podání žádosti o důchod. Nicméně tímto postupem ničeho nedocílíte. Výši důchodu bude naprosto totožná, pouze bude vyplacen místo v měsíčních splátkách jednorázově formou doplatku. Naopak vaše matka tímto postupem riskuje, že v případě úmrtí již za ni nikdo o důchod nepožádá, tj. doplatek ani nezíská.

Nejjednodušší řešení je i v tomto případě to nejvhodnější – požádat si o starobní důchod a klidně dál vykonávat výdělečnou činnost.