V roce 1991 mám uvedeno 365 dnů ND-doba péče a zároveň 365 dnů zaměstnání. To se do vyloučených dob sčítá?

Otázka:

Dobrý den, mám dva dotazy.
1) Jak se počítá vyloučená doba při žádosti o důchod. Pokud se dívám na informativního listu důchodového pojištění na vyloučené dny (doba) které se sečtou a následně odečítají od celkových odpravovaných dnů mám tam nesrovnalost. V roce 1991 mám uvedeno 365 dnů ND-doba péče (dítě) ale zároveň 365 dnů zaměstnání. To se do vyloučených dob sčítá? Tj. v odečtu by bylo 730 dnů?
V případě obojího bych měla podstatně více vyloučené doby. Ale rok má jen 365 dní.
2) Jsem zaregistrovaná na OSSZ, a jsem pozvaná na konec dubna s tím, že budu sepisovat žádost o předčasný důchod bez výplaty k 31.12.2022. Skutečný důchod mám v dubnu 2024. Stále se mi nyní vyplatí sepsat žádost nyní s pravidly roku 2022? Předem děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

V roce 1991 mám uvedeno 365 dnů ND-doba péče a zároveň 365 dnů zaměstnání. To se do vyloučených dob sčítá?

Vyloučená doba se neodečítá ze získané doby pojištění a ani nijak s výpočtem doby pojištění nesouvisí. Co je to vyloučená doba, vysvětluji velmi zjednodušeně zde. Vyloučená doba se využívá k tomu, aby se nezhoršoval průměr z výdělků, které jste získala v obdobích, ve kterých jste žádný výdělek neměla (např. právě doba péče o dítě do 4 let). Nijak se ale tento pojem netýká výpočtu doby pojištění, natož aby se od získané doby odečítal. Při výpočtu důchodu vám v roce 1991 bude zhodnoceno 365 dní pojištění a 365 vyloučených dní.

Stále platí to samé, co píši od začátku – výpočet roku 2024 nikdo nezná a není možné určovat, zda je postup s odloženou výplatou vhodný. S ohledem na okolnosti to předpokládám, ale s jistotou to nevím.