V případě, že bych si požádala o předčasný důchod, o kolik peněz bych asi tak přibližně přišla?

Otázka:

Dobrý den pane Maříku,dva roky beru důchod I. stupně.V práci jsem dostala výpověď z nadbytečnosti s dvou měsíční výpovědní lhůtou.Ještě před uplynutím výpovědní doby jsem onemocněla,marodím již rok,nyní po ukončení neschopenky se budu muset zaevidovat na ÚP. Po vyčerpání 4 měsíců odstupného bych měla mít nárok na 11 měsíců placené podpory a tímto bych se přiblížila k datu nástupu do starobního důchodu.Nárok na starobní důchod mám 4.8.2019. Chci se optat,jestli se důchod přepočítává znova,když už mě byl jednou vypočítaný ( ten I. stupeň ) a jak se posuzuje roční neschopenka v mém případě a jak evidence ÚP? Nebylo by pro mně výhodnější po ukončení neschopenky požádat o předčasný důchod? Odpracované roky a pojištění mám splněné,na ÚP jsem nikdy před tím nebyla a od data nástupu do důchodu mě dělí 17,5 měsíce. V případě,že bych si požádala o předčasný důchod,o kolik peněz bych asi tak přibližně přišla? Děkuji Vám za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

V případě, že bych si požádala o předčasný důchod, o kolik peněz bych asi tak přibližně přišla?

Výpočet starobního důchodu při předchozím pobírání invalidního důchodu vysvětluji v tomto článku. Jak vám může ovlivnit nemoc v ochranné lhůtě a evidence na úřadu práce výpočet starobního důchodu, jsem vám již psal zde.

Zda je vhodnější předčasný důchod, záleží vždy na návratnosti, kterou jste ochotná akceptovat. Obecně bych spíše doporučoval “vybrat” podporu.

Na stránce o předčasném důchodu máme kalkulačku pro výpočet krácení předčasného důchodu.