Podpůrčí doba nemocenské po jejím vyčerpání a evidenci na úřadu práce

Otázka:

Po roční neschopence mi byl přiznám inv. důchod 2. stupně/před tím již od roku 2002 1. Stupeň/. Poté jsem ukončila pracovní poměr v červnu 2017 a nastoupila jsem na úřad práce. Následně jsem v listopadu nastoupila na 5hodinový pracovní úvazek, kde mi bylo týden před ukončením zkušební doby oznámeno, že mi úvazek nebude prodloužen. Sesypala jsem se z toho a jsem opět na neschopence. Jak dlouho múže neschopenka trvat, chci poté nastoupit na 11 měsíců na ÚP a poté požádat o předčasný starobní důchod. Může neschopenka trvat 380 dní?Ptám se jen proto, kdy bych asi měla o důchod požádat. Normálně bych měla nastoupit 7.1.2021

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Podpůrčí doba nemocenské po jejím vyčerpání a evidenci na úřadu práce

Abyste měla nárok na “celou novou” podpůrčí dobu, musela byste být od ukončení předchozí neschopenky zaměstnaná (pojištěná) alespoň 190 dní – § 26 odst. 2 zákona č. 187/2006 Sb. – znění od 01.02.2018

Toto jste podle popisu vaší situace nesplnila a nárok na celou novou podpůrčí dobu mít nebudete. Pro přesnou informaci o konci podpůrčí doby se obraťte na OSSZ, která vám nemocenskou vyplácí.