Musím při odchodu do důchodu dát výpověď, když chci skončit?

Otázka:

Dobrý den, u zaměstnavatele pracuji 8 let a mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou 6 měsíců. Jsem narozený 21.2.1956. Důchodového věku dosáhnu 21.8.2019. Zaměstnavatel mi měsíčně přispívá na Penzijní pojištění a na obědy celkem 3500 Kč. V kolektivní smlouvě je ale stanoveno, že po dobu výpovědní lhůty zaměstnanec tyto bonusy nedostává. V mém případě by to bylo -21000 Kč. Zajímalo by mne,zda musím dávat výpověď, když chci končit v den dovršení mého důchodového věku. Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Musím při odchodu do důchodu dát výpověď, když chci skončit?

Skončení pracovního poměru po přiznání důchodu se věnuji v tomto článku.

Otázka doplněna:

Dobrý den,

děkuji Vám za odkaz na Váš článek, ale takvýchto všeobecných článků jsem četl mnoho.

Na můj konkrétní dotaz jste mi ovšem neodpověděl. Nechci pracovat ani  o den navíc.

Ptal jsem se pouze na toto:

1/ jestli mohu ukončit zaměstnání po dovršení důchodového věku 21.8.2019  bez dohody se zaměstnavatelem (nezajímá mne, jestli za mne má náhradu nebo ne).

2/ jestli mohu ukončit zaměstnání po dovršení důchodového věku 21.8.2019 bez podání výpovědi.

3/ jestli mohu ukončit zaměstnání po dovršení důchodového věku 21.8.2019 podáním výpovědi, ale nedodržením výpovědní lhůty 6 měsíců.  (v mém případě je 6 měsíců -21 000 Kč viz níže diskriminující)

Děkuji Vám za Váš čas a prosím o stručné odpovědi na moje konkrétní dotazy.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

V odkazovaném článku je uvedeno:

Přiznání řádného starobního důchodu není důvodem k rozvázání pracovního poměru. Před uplatněním žádosti o důchod ani následně tedy není nutné ukončovat pracovní poměr ani jinak měnit pracovní smlouvu. Pokud chce zaměstnanec v zaměstnání skončit, je možné ukončit pracovní poměr dohodou se zaměstnavatelem, příp. podáním výpovědi s výpovědní lhůtou. Zaměstnavatel nemůže dát zaměstnanci z důvodu přiznání starobního důchodu výpověď.

1.       Ne, nemůžete.

2.       Pouze v případě skončení pracovního poměru dohodou se zaměstnavatelem.

3.       Ne, nemůžete.

Jak je uvedeno výše, přiznání starobního důchodu na vašem pracovněprávním vztahu se zaměstnavatelem nic nemění. Svůj pracovní poměr musíte ukončit jako kdokoliv jiný, kdo chce v zaměstnání skončit.