Jak ovlivňuje odstupné dobu, po kterou se vyplácí podpora?

Otázka:

Dobrý den,pobírám invalidní důchod I. stupně.V práci jsem dostala výpověď pro nadbytečnost.Pět dní před vypršením výpovědní doby jsem onemocněla a jsem na neschopence až dosud.V současné době jsem po operaci s následnou tříměsíční rekonvalestencí,což vychází až do konce roku.Pak bych měla dle stanov dostat 4 měsíční odstupné a při tom se přihlásit na úřadě práce. Celkem my zbývá do odchodu do starobního důchodu 21 měsíců.Chci se optat jak moc mě ovlivní výpočet starobního důchodu současná neschopenka a pak případný roční úřad práce.Ještě by mě zajímalo jak vyplácí úřad práce podporu. V mém věku už mám nárok na 11 placených měsíců a mám tomu rozumět tak že berou v potaz ty 4 odstupné platy a pak jen 7 měsíců,nebo 4 odstupné platy a pak ještě 11 měsíců podpory. Díky za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak ovlivňuje odstupné dobu, po kterou se vyplácí podpora?

Nemoc v ochranné lhůtě i evidence na úřadu práce (v tomto rozsahu) se hodnotí z 80 %. V důsledku toho můžete oproti zaměstnání získat o jeden rok pojištění méně, což by mělo vliv na výši důchodu – běžně jeden rok pojištění ovlivní důchod 200 Kč až 250 Kč.

Informace k podpoře v nezaměstnanosti naleznete zde. Pokud máte nárok na čtyři měsíce odstupného a jedenáct měsíců podpory, nebudete první čtyři měsíce podporu pobírat a následně budete mít nárok na celých jedenáct měsíců – podpora se tedy kvůli odstupnému nekrátí.