Evidence na úřadu práce a nemoc v ochranné lhůtě

Otázka:

Dobrý den,
Je mi 58 let a do důchodu mi zbývají přesně 2 roky. Pracuji ve firmě, která bude likvidovaná. Předpokládám, že mi bude podána výpověď k 31. 5. 2014 s dvouměsíční výpovědní lhůtou a počítám i s odstupným 3 měsíce (ve firmě budu 1. 7. 2014 dva roky).
Chtěla bych se zeptat, jak je to v případě, že bych onemocněla před koncem odstupného, např. na konci října – kdo by mi proplácel nemocenskou a po jakou dobu (mám poměrně velké ortopedické problémy). Po ukončení nemoci bych se šla zaevidovat na Úřad práce.
Rovněž by mne zajímalo, jestli v době, za kterou dostanu odstupné, budu muset platit sama sociální a zdravotní pojištění? Také nevím, jestli se vyplácení podpory v nezaměstnanosti přerušuje v případě nemoci.
Děkuji

Odpověď:

Evidence na úřadu práce a nemoc v ochranné lhůtě

Ihned po ukončení pracovního poměru se nahlaste do evidence úřadu práce. To, že vám bude vypláceno odstupné, neoddaluje datum, kdy byste se měla přihlásit do evidence úřadu práce. Tím vyřešíte zdravotní i sociální pojištění.

Pokud začnete „marodit“ až v průběhu října, nikdo vám nemocenskou vyplácet nebude, dokonce vám ani váš lékař nebude moci vystavit neschopenku. Abyste mohla marodit tzv. v ochranné lhůtě, musí vám být neschopenka vystavena nejpozději do 7 dnů od ukončení pracovního poměru. Na náhradu mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel, však nebudete mít nárok a nemocenská od okresní správy sociálního zabezpečení vám bude vyplácena od 15. dne nemoci.

V případě, že byste měla nárok na výplatu nemocenské v době, kdy by vám již měla náležet podpora v nezaměstnanosti, bude vám vyplácena pouze nemocenská a nárok na podporu budete mít až po ukončení dočasné pracovní neschopnosti.

Dovoluji si vás upozornit, že váš dotaz jste zaslala do důchodové poradny a váš dotaz se žádným způsobem důchodu netýká.